Před Vánoci dosáhly ceny energií historického maxima. Přes chvilkové uklidnění se zdá, že situace na energetickém trhu bude spíše horší. Kromě zdražování plynu a elektřiny stoupají ceny potravin, spotřebního zboží a pohonných hmot. Zejména nízkopříjmové rodiny čeká náročné období.
Návrat k předchozím cenám podle odborníků už nehrozí. Mírný pokles cen je očekáván na jaře. Jedná se ale o nejistý předpoklad. Pozitivně však může stav ovlivnit vyšší produkce plynu i dosavadní teplý průběh zimy.
Velcí dodavatelé zdražují pozvolna, ti menší skokově
Ceny elektřiny i plynu nadále rostou, byť mírněji než na konci loňského roku. Podle údajů zveřejněných Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) celková cena elektřina vzrostla o pětinu a plyn o čtvrtinu. Zálohy za plyn se zdvojnásobily, u elektřiny mohou být vyšší až trojnásobně.
Velcí dodavatele měli nahromaděné zásoby nakoupené ještě za nižší ceny. Díky tomu ceny zvyšují pozvolna. Menší dodavatele ale zásoby nemají a zálohy zvedají okamžitě o 100 až 200 %. Řešením nebyla ani fixace cen. Běžnou součástí smluv bývá ustanovení, které ve výjimečných případech umožňuje dodavatelům přistoupit ke zdražování elektřiny a plynu.
Finanční pomoc od státu a úřadu práce
Spousta českých domácností se nyní potýká s napjatým finančním rozpočtem. Řeší, kde vzít peníze na zálohy a nedoplatky, i to jak trvale snížit spotřebu energií. Situace je vážná i podle české vlády. Proto se snaží lidem vyjít vstříc.
Domácnostem v nouzi z důvodu zdražování energií stát nabízí pomoc v podobě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Úlevu mohou využít domácnosti se spotřebou do 3 MWh a půjde o 1 500 korun za rok.
Podporu nabízí také úřad práce, který osobám ve finanční tísni pomůže spočítat, zda mají nárok na příspěvek na bydlení. Ten je určen osobám, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich příjmu (v Praze 35 %). V jednorázových případech lze dosáhnout na příspěvek nazvaný mimořádná okamžitá pomoc.
Pomoci může i splátkový kalendář nebo půjčka
Kritický nedostatek financí, kdy peníze na zvýšené zálohy chybí, je doporučeno okamžitě řešit s dodavatelem energií. Podobné nesnáze se nejčastěji řeší za pomoci splátkového kalendáře. Zálohy tak zákazník zaplatí v rámci delšího časového úseku.
Využít lze také finanční půjčku. K bankovní nebo nebankovní půjčce na uhrazení energií je však vhodné přistoupit pouze v krajním případě a po důkladném zvážení. Lepší je zamyslet se nad tím, zda by nešlo snížit stávající spotřebu a tak ušetřit.
Základní rady, jak rychle snížit spotřebu energií:
- Zhasínejte v místnostech, kde se nenacházíte.
- Vypínejte spotřebiče, pokud je nepoužíváte.
- Klasické žárovky a staré spotřebiče vyměňte za úsporné.
- Při vaření na sporáku používejte pokličky.
- Vytápějte úsporně a zbytečně nepřetápějte.
- Zkontrolujte nastavení záloh.
Zhruba rok až dva bude údajně trvat, než se situace na energetickém trhu uklidní. Ceny ale už pravděpodobně neklesnou na původní úroveň a běžná cenová hladina bude vyšší, než ta, na kterou jsme byli dlouho zvyklí.