Zdražování energií - vyřeší půjčka díru v rozpočtu?

24.02.2022
Zdražování energií - vyřeší půjčka díru v rozpočtu? Rok 2021 přinesl výrazné zdražení energií. Domácnostem nečekaně vzrostly výdaje na plyn i elektřinu a tlak na další růst zvýšení pokračuje i letos. Velká část spotřebitelů se obává, že o tisíce dražší energie nebudou mít z čeho zaplatit. Jaké jsou jejich vyhlídky a kdo má šanci získat finanční pomoc od státu?

Před Vánoci dosáhly ceny energií historického maxima. Přes chvilkové uklidnění se zdá, že situace na energetickém trhu bude spíše horší. Kromě zdražování plynu a elektřiny stoupají ceny potravin, spotřebního zboží a pohonných hmot. Zejména nízkopříjmové rodiny čeká náročné období.

Návrat k předchozím cenám podle odborníků už nehrozí. Mírný pokles cen je očekáván na jaře. Jedná se ale o nejistý předpoklad. Pozitivně však může stav ovlivnit vyšší produkce plynu i dosavadní teplý průběh zimy.

Velcí dodavatelé zdražují pozvolna, ti menší skokově

Ceny elektřiny i plynu nadále rostou, byť mírněji než na konci loňského roku. Podle údajů zveřejněných Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) celková cena elektřina vzrostla o pětinu a plyn o čtvrtinu. Zálohy za plyn se zdvojnásobily, u elektřiny mohou být vyšší až trojnásobně. 

Velcí dodavatele měli nahromaděné zásoby nakoupené ještě za nižší ceny. Díky tomu ceny zvyšují pozvolna. Menší dodavatele ale zásoby nemají a zálohy zvedají okamžitě o 100 až 200 %. Řešením nebyla ani fixace cen. Běžnou součástí smluv bývá ustanovení, které ve výjimečných případech umožňuje dodavatelům přistoupit ke zdražování elektřiny a plynu.

Finanční pomoc od státu a úřadu práce

Spousta českých domácností se nyní potýká s napjatým finančním rozpočtem. Řeší, kde vzít peníze na zálohy a nedoplatky, i to jak trvale snížit spotřebu energií. Situace je vážná i podle české vlády. Proto se snaží lidem vyjít vstříc.

Domácnostem v nouzi z důvodu zdražování energií stát nabízí pomoc v podobě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Úlevu mohou využít domácnosti se spotřebou do 3 MWh a půjde o 1 500 korun za rok.

Podporu nabízí také úřad práce, který osobám ve finanční tísni pomůže spočítat, zda mají nárok na příspěvek na bydlení. Ten je určen osobám, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich příjmu (v Praze 35 %). V jednorázových případech lze dosáhnout na příspěvek nazvaný mimořádná okamžitá pomoc.

Pomoci může i splátkový kalendář nebo půjčka

Kritický nedostatek financí, kdy peníze na zvýšené zálohy chybí, je doporučeno okamžitě řešit s dodavatelem energií. Podobné nesnáze se nejčastěji řeší za pomoci splátkového kalendáře. Zálohy tak zákazník zaplatí v rámci delšího časového úseku.

Využít lze také finanční půjčku. K bankovní nebo nebankovní půjčce na uhrazení energií je však vhodné přistoupit pouze v krajním případě a po důkladném zvážení. Lepší je zamyslet se nad tím, zda by nešlo snížit stávající spotřebu a tak ušetřit.  

Základní rady, jak rychle snížit spotřebu energií:

Zhruba rok až dva bude údajně trvat, než se situace na energetickém trhu uklidní. Ceny ale už pravděpodobně neklesnou na původní úroveň a běžná cenová hladina bude vyšší, než ta, na kterou jsme byli dlouho zvyklí.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Existují stále půjčky bez dokládání příjmu?

13.11.2023

Některé nebankovní společnosti nabízí půjčky bez doložení příjmu, přestože jsou všichni poskytovatelé úvěrů v ČR povinni ověřovat schopnost splácet u každého žadatele. Nařizuje jim to zákon o spotřebitelském úvěru. Ten už ale neříká, jak přesně by to měli dělat. V čem jsou tyto půjčky nebezpečné a proč se jim vyhnout?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč