
Díky internetu nemusíte opustit gauč a přesto nakoupíte vše potřebné od potravin, přes boty a oblečení i hračky pro děti až po auto nebo dovolenou v ráji. S nakupováním online se však pojí obavy z možného zneužití platebních údajů. Poradíme vám, jak na internetu nakupovat bezpečně a jak se zachovat při případném zneužití karty.
Pravidlo první: Nákupy pouze na prověřených e-shopech
Prvním krokem je výběr internetového obchodu. Některé e-shopy jsou notoricky známé, jiné si budete muset trochu prověřit, než se dostanete k zaplacení. Pomoc při ověřování e-shopů nabízí weby Zboží.cz a Heureka.cz, kde najdete hodnocení spousty e-shopů.
Čím jsou údaje transparentnější, tím je jistější, že nepůjde o podvod. Chybět nesmí telefonní číslo, e-mail, ani adresa. Bezpečnější jsou tradiční platby kartou, dobírkou, převodem. Pozor dávejte na e-shopy, které umožňují pouze platby pay palem, bitcoinem a podobně.
Pravidlo druhé: Všímejte si podoby webové adresy
Každý opravdu spolehlivý e-shop využívá dobře zabezpečený web. Ten poznáte tak, že jeho webová adresa (URL) začíná zkratkou https://, nikoliv http:// bez písmenka “s”. Ten druhý případ říká, že jde o web s nezabezpečeným přenosem dat a těm je doporučeno se vyhýbat.
Úplně nejbezpečnější jsou e-shopy a webové stránky, které před URL adresou mají symbol zámečku. Ten značí, že je přenos dat šifrovaný SSL certifikátem. Jednoduše řečeno jde o další prvek zabezpečení.
Pravidlo třetí: Seriózní obchodníci využívají 3D Secure
Zcela bezpečné jsou nákupy u obchodníků podporujících standard bezpečnosti známý pod logem 3D Secure, které značí maximální možné zabezpečení online plateb. Zákazník musí platbu potvrdit. K tomu slouží číselný kód, který mu banka pošle SMS zprávou. Při platbách je přenos údajů zakódovaný a platební údaje zákazníků jsou chráněny. Údaje obdrží pouze banka, neuvidí je ani obchodník.
Jak ochránit peníze při placení online?
Platební údaje nikdy nikomu nesdělujte, nemějte je poblíž karty, nikde je nezveřejňujte, kartu nefoťte a vůbec ji nedávejte z ruky. Veškeré telefonáty a e-maily, kde tyto údaje žádají, byť z důvodu bezpečnosti, ignorujte a mažte. Banky kvůli stoprocentnímu bezpečí po zákaznících nikdy nežádají celé číslo platební karty.
Bezpečnost zvyšuje nastavení limitů pro platby na internetu. Nastavení limitů je snadné a lze to provést přes internetové i mobilní bankovnictví. V případě zneužití či odcizení, zloděj nebude moci provést platbu přesahující nastavenou částku.
Doporučeno je dbát na odhlašování po každém zaplacení obzvlášť tehdy, pokud nejste na svém mobilním telefonu, notebooku nebo zabezpečeném počítači. Platíte-li mimo vlastní síť, která je bezpečná (např. v restauraci, na návštěvě či obchodě), nezůstávejte přihlášeni.
Jak se zachovat při zneužití platební karty
Dojde-li přes maximální opatrnost ke zneužití karty, máme pro vás stručný návod, jak jednat, abyste co nejvíce minimalizovali následky.
- Zneužití platební karty nahlaste své bance co nejdříve od momentu zjištění.
- Platební kartu zablokujte online, telefonicky nebo osobně na pobočce.
- Doložte bance fakta a důkazy, že jste platební transakci neprovedli nebo nepovolili vy.
- Pokud by banka reklamaci platby zamítla, můžete se obrátit na Finančního arbitra ČR.