Žádost o půjčku: Mohou poskytovatelé prověřovat žadatele skrze telefony? Jak?

17.12.2022
Žádost o půjčku: Mohou poskytovatelé prověřovat žadatele skrze telefony? Jak? Dle zákona o spotřebitelském úvěru musí všichni poskytovatelé půjček ověřit bonitu neboli úvěruschopnost u každého zájemce. Nedostatečná či špatná bonita je důvod žádost o půjčku zamítnout. Jako nástroj rychlého prověření někteří využívají službu Telco Score.

Jaké existují způsoby ověřování bonity

Ke standardním způsobům, jak ověřit žadatelovu finanční historii a platební morálku, patří nahlížení do registru dlužníků (SOLUS, BRKI a NRKI) a vyžádání potvrzení o pravidelném příjmu ze zaměstnání u zaměstnanců či podnikatelské činnosti u OSVČ.

Z registrů dlužníků se dozví vše zásadní. Jaké půjčky žadatel splácel v minulosti a jaké splácí nyní, zda měl při splácení problémy nebo jestli je spolehlivým dlužníkem. Zjistí, zda žadatel někde nedluží i to, zda některé z jeho žádostí o půjčku nebyly zamítnuty. Veškeré negativní záznamy jsou brány jako varovná znamení a často i důvod, proč takového zájemce odmítnout.

Z potvrzení o výši příjmu zase vyčtou, zda je žadatel schopen zvolenou půjčku splácet bez problémů po dobu několika let. Nízký příjem představuje problém. Ale ani vysoký příjem není záruka dostatečné bonity. Proto bývají u vyšších půjček vedle příjmů hodnoceny také výdaje.

Schvalovací proces urychlily mobilní aplikace

V posledních letech se roztrhl pytel s rychlými půjčkami online. Aby bylo vyřízení půjčky co nejrychlejší a nejjednodušší, poskytovatelé půjček přistoupili k používání mobilních aplikací s automatickým ověřováním bonity i schválením.

I zde je nutné doložit nějaké potvrzení o příjmu, i kdyby šlo jen o čestné prohlášení. Nejčastěji jsou požadovány výpisy z bankovního účtu nebo výplatní pásky. Žadatel musí zároveň vyplnit své osobní údaje a kontakty, aby si jej poskytovatel mohl kdykoliv prověřit.

Co znamená telco scoring a jak funguje

Další způsob, jak hodnotit bonitu žadatele, nabízí projekt Telco Score. Využívá osobní data získaná z telefonů a předpovídá chování zákazníka ve finančních službách. Data dodávají hlavní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone Czech Republic a.s., čímž je pokryt téměř celý trh v České republice.

Poskytovatelem služby Telco Score je Společnost pro informační databáze (SID), která shromažďuje informace dodávané mobilními operátory.

Jak Telco Score funguje

Mobilní operátoři znají vaše celé jméno, trvalé bydliště, vaše telefonní číslo i telefonní čísla, na která voláte nejčastěji, kde pracujete a nakupujete, kam chodíte na obědy i to, jak trávíte volný čas a dovolené. Z toho mohou zjistit, jak moc máte hluboko do kapsy nebo si žijete nadstandardně.

Ze získaných dat se za pomocí složitých algoritmů vypočítává hodnota telco score v rozmezí od 1 do 1000, přičemž hodnota 1 znamená nejhorší ohodnocení a 1000 nejlepší.

Je to vůbec legální?

Součástí Smlouvy o poskytování telekomunikačních služeb je obecný souhlas se zpracováním osobních údajů. Společnost SID se kryje tvrzením, že třetím stranám neposkytují žádné konkrétní osobní údaje, ale pouze jeden číselný údaj.

Od dubna do června 2018 byla služba Telco Score prověřena Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). V závěrečném protokolu bylo uvedeno, že společnost SID splňuje veškeré požadavky a neporušuje žádné povinnosti stanovené zákonem o ochraně osobních údajů a to i v souvislosti s novou právní úpravou GDPR.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč