Výhodná půjčka - realita nebo přežitek?

25.03.2022
Výhodná půjčka - realita nebo přežitek? Poskytovatelé půjček se v reklamách rádi vyžívají v označení “výhodná” nebo “levná” bez ohledu na skutečné podmínky. Jaká je realita, a které půjčky lze skutečně označit jako výhodné? Existují vůbec takové půjčky?

Současná nabídka půjček je více než bohatá. Poskytují je banky i nebankovní společnosti a můžeme je rozdělit do různých kategorií podle poskytovatele, výše půjčky, délky splatnosti a dalších parametrů. O to těžší je se v nabídce zorientovat a být schopen najít výhodnou půjčku.

Co obnáší pojem "výhodná půjčka"

Výhodná půjčka může pro každého znamenat trochu něco jiného. Nejvíce záleží na finanční situaci a využití půjčky. Pro někoho může být výhodné i to, že vůbec získá nějakou půjčku s úrokem, který není likvidační. Pro jiného zájemce je stěžejní nízká výše měsíční splátky, pro dalšího hraje prim příznivá poplatková politika. 

Obecně lze za výhodnou označit takovou nabídku, která má nízkou hodnotu RPSN a minimální, nejlépe nulové poplatky. Nejčastěji se jedná o poplatek za sjednání půjčky, vedení půjčky či předčasné splacení. To, že od nich většina poskytovatelů ustupuje nebo je výrazně snížila, neznamená, že přestaly existovat úplně.

Pojďme se podívat na konkrétní kritéria, jež jsou při posuzování výhodnosti půjčky zásadní a která jsou spíše jen lákavou vějičkou na zákazníky.

Parametry, podle nichž lze odhadnout (ne)výhodnost půjčky

Pravděpodobně nejdůležitější je hodnota roční procentuální sazby nákladů známá pod zkratkou RPSN. Právě podle této hodnoty snadno poznáte, zda se půjčka vyplatí či nikoliv. Platí jednoduché pravidlo, čím je RPSN nižší, tím je půjčka levnější.

RPSN zahrnuje veškeré náklady související s vybranou půjčkou od úrokové sazby až po administrativní poplatky v přepočtu na jeden rok. Všichni poskytovatelé jsou povinni tento údaj zveřejňovat v rámci nabídky. 

Důležité je sledovat všechny parametry najednou, nesoustředit se pouze na jeden parametr, který se vám zrovna líbí nejvíce.

To platí zejména pro příliš nízké úroky a nízké měsíční splátky. Samy o sobě nevypovídají nic o skutečné ceně půjčky. Nízké měsíční splátky velmi často svědčí o tom, že půjčku ve výsledku přeplatíte o více peněz, než lze označit za správné. Nízký úrok zase neříká nic o tom, jaké vysoké poplatky jsou s vyřízením půjčky spojené.

Náš tip: Při porovnání úrokové sazby a RPSN zjistíte, zda půjčka obsahuje jiné náklady než úrok. Pokud je RPSN výrazně vyšší, počítejte s vysokými poplatky. Pokud je naopak RPSN téměř stejné jako úrok, k půjčce se nevážou žádné poplatky.

Jaké jsou aktuální podmínky u půjček

Není jednoduché říct, jak vysoká úroková sazba je optimální. Úrokovou sazbu ovlivňuje jak úvěrový trh a konkurence, tak i celková ekonomická situace v zemi. Zatímco jeden rok může být za výhodný považovaný úrok 4 %, o rok později můžete být rádi, když obdržíte úrok 8 %. 

Hodně záleží na typu půjčky. Velké rozdíly ve výši úrokové sazby najdete mezi krátkodobými půjčkami, klasickými spotřebitelskými úvěry a hypotékami. Zatímco u spotřebitelského úvěru se úrok aktuálně pohybuje okolo 4 %, u takzvaných rychlých nebankovních půjček vyšplhají i přes 20 % a více.

Obvykle platí, čím vyšší půjčka s delší dobou splatnosti, tím nižší úrok. Samozřejmě záleží na poskytovateli. Vyšší úrokové sazby nabízí spíš nebankovní společnosti než banky, ačkoliv u těch největších už rozdíly nebývají tak markantní jako v minulosti. 

Náš tip: Před souhlasem s první nabídkou na půjčku si udělejte hrubý průzkum trhu. Při výběru výhodné půjčky vám pomůže znalost typů půjček, tedy na co se která půjčka hodí, a průměrná úroková sazba v dané sekci. Vždy se snažte dosáhnou na nejlepší možnou nabídku.

Jaké podmínky by měl splňovat žadatel o půjčku

Kromě základních dvou požadavků na plnoletost a české občanství, případně trvalý pobyt v ČR, je zásadní úvěruschopnost neboli bonita zájemce o půjčku. Obecně platí, že čím vyšší půjčka, tím vyšší nároky na žadatele. 

Do hodnocení bonity se promítá nejen výše pravidelného příjmu, ale také výdaje, platební a úvěrová historie. Žadatel by měl samozřejmě být schopen doložit potvrzení o příjmu včetně všech dalších dokumentů a osobních dokladů.

5 věcí, na které si při výběru půjčky dát pozor

 Aby se na první pohled výhodná půjčka neproměnila v noční můru, doporučujeme se zaměřit na následujících 5 bodů:


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč