Úroky z prodlení: Co to je, jak se vypočítávají a jak mohou být vysoké

29.11.2021
Úroky z prodlení: Co to je, jak se vypočítávají a jak mohou být vysoké Půjčky neznamenají pouze snadné peníze, ale také velkou zodpovědnost. Předtím než o půjčku požádáte, ujistěte se, že znáte všechna rizika a povinnosti. Zpozdíte-li se se splátkami nebo přestanete půjčku splácet, hrozí vám finanční sankce. Ze zákona mají věřitelé nárok na úroky z prodlení.

Vzít si půjčku je snazší, než ji splácet. Utratit peníze, obzvláště ty snadno nabité, je rychlejší a veselejší než jejich vydělávání. S tím však musí počítat každý, kdo si rozhodne vzít půjčku. Znát by měl také rizika, která hrozí, pokud půjčku nebude splácet dle sjednaných smluvních podmínek.

Na úroky z prodlení mají věřitelé zákonný nárok

Pokud dlužník nesplácí půjčku, věřitel tratí. Za prvé peníze vlivem inflace ztrácí hodnotu, za druhé dlužník věřiteli blokuje prostředky, které by mohl zhodnotit jinak a za třetí jsou s vymáháním dluhu vždy spojené starosti a další náklady. 

Věřitel může do smlouvy zahrnout různé sankce za nesplácení půjčky. Většinou se jedná o smluvní pokutu. I kdyby však do smlouvy neuvedl nic, má vždy nárok na úroky z prodlení, které stanovuje zákon.

Kdy se dlužník stává dlužníkem v prodlení

Dlužník je povinen dluh splácet řádně dle smluvních podmínek, se kterými souhlasil a které podepsal. Pokud tak nečiní a splátky hradí pozdě nebo dokonce vůbec, stává se dlužníkem v prodlení a věřiteli dává právo naúčtovat k dluhu úroky z prodlení.

Nemusí jít pouze o půjčky, na úroky z prodlení má nárok každý, kdo jinému subjektu poskytl nějaké služby, za které si účtuje finanční odměnu. Pokud ji zákazník ve sjednaném termínu, stává se dlužníkem.

Způsob výpočtu úroků z prodlení stanovuje vláda

Výše úroků z prodlení může být dohodnuta ve smlouvě o půjčce. Není to ale nutné, protože úroky určuje česká vláda příslušným nařízením. Nařízení však nestanovuje přímo výši, ale způsob jejich výpočtu

Současný způsob výpočtu je platný od 1. ledna 2014. Dle definice odpovídá ročně výši repo sazby, kterou stanovuje Česká národní banka (ČNB) pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 %. 

Konečná výše úroků z prodlení se odvíjí od aktuálně platné repo sazby, již ČNB stanovuje dvakrát do roka. Úroky se počítají zásadně z repo sazba platné vždy k 1. dni příslušného kalendářního pololetí, to znamená buď k 1. lednu nebo 1. červnu

K této procentní sazbě přičte věřitel 8 % a získá tak platnou sazbu úroků z prodlení. Pokud se dlužník do prodlení dostane v půlce května, platí sazba k 1. lednu, i kdyby ČNB novou sazbu pro další pololetí oznámila již v dubnu. Tato sazba zůstane platná pro konkrétní dluh, ať už se repo sazba změní či nikoliv.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Podvodné půjčky: Jak je poznat a nenaletět

19.03.2023

V každém oboru se najdou lidé poctiví, ale i podvodníci, kteří se chtějí obohatit bez práce a na úkor ostatních. Konkrétně oblast půjček z logických důvodu tento nepoctivý druh lidí vyloženě láká. Zjistěte, jak snadno odhalit podvodnou půjčku.

×
žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč