
Vzít si půjčku je snazší, než ji splácet. Utratit peníze, obzvláště ty snadno nabité, je rychlejší a veselejší než jejich vydělávání. S tím však musí počítat každý, kdo si rozhodne vzít půjčku. Znát by měl také rizika, která hrozí, pokud půjčku nebude splácet dle sjednaných smluvních podmínek.
Na úroky z prodlení mají věřitelé zákonný nárok
Pokud dlužník nesplácí půjčku, věřitel tratí. Za prvé peníze vlivem inflace ztrácí hodnotu, za druhé dlužník věřiteli blokuje prostředky, které by mohl zhodnotit jinak a za třetí jsou s vymáháním dluhu vždy spojené starosti a další náklady.
Věřitel může do smlouvy zahrnout různé sankce za nesplácení půjčky. Většinou se jedná o smluvní pokutu. I kdyby však do smlouvy neuvedl nic, má vždy nárok na úroky z prodlení, které stanovuje zákon.
Kdy se dlužník stává dlužníkem v prodlení
Dlužník je povinen dluh splácet řádně dle smluvních podmínek, se kterými souhlasil a které podepsal. Pokud tak nečiní a splátky hradí pozdě nebo dokonce vůbec, stává se dlužníkem v prodlení a věřiteli dává právo naúčtovat k dluhu úroky z prodlení.
Nemusí jít pouze o půjčky, na úroky z prodlení má nárok každý, kdo jinému subjektu poskytl nějaké služby, za které si účtuje finanční odměnu. Pokud ji zákazník ve sjednaném termínu, stává se dlužníkem.
Způsob výpočtu úroků z prodlení stanovuje vláda
Výše úroků z prodlení může být dohodnuta ve smlouvě o půjčce. Není to ale nutné, protože úroky určuje česká vláda příslušným nařízením. Nařízení však nestanovuje přímo výši, ale způsob jejich výpočtu
Současný způsob výpočtu je platný od 1. ledna 2014. Dle definice odpovídá ročně výši repo sazby, kterou stanovuje Česká národní banka (ČNB) pro první den kalendářního pololetí, v němž došlo k prodlení, zvýšené o 8 %.
Konečná výše úroků z prodlení se odvíjí od aktuálně platné repo sazby, již ČNB stanovuje dvakrát do roka. Úroky se počítají zásadně z repo sazba platné vždy k 1. dni příslušného kalendářního pololetí, to znamená buď k 1. lednu nebo 1. červnu.
K této procentní sazbě přičte věřitel 8 % a získá tak platnou sazbu úroků z prodlení. Pokud se dlužník do prodlení dostane v půlce května, platí sazba k 1. lednu, i kdyby ČNB novou sazbu pro další pololetí oznámila již v dubnu. Tato sazba zůstane platná pro konkrétní dluh, ať už se repo sazba změní či nikoliv.