Úroky z prodlení: Co to je a jak se počítají

16.10.2023
Úroky z prodlení: Co to je a jak se počítají Do prodlení se dostane dlužník, jenž splátky úvěru hradí až po termínu splatnosti či dokonce vůbec. Nesplácením věřiteli způsobuje škodu, za níž zodpovídá a dle zákona je povinen ji nahradit formou úroků z prodlení. O co přesně se jedná, jak se počítají a jak vysoké mohou být?

Úroky z prodlení se nemusí týkat jen úvěrových produktů, ale i jakékoliv jiné služby se stanoveným datem úhrady. Nárok na ně vzniká automaticky ze zákona, aniž by musely být součástí smluvního ujednání. Úroky z prodlení popisuje občanský zákoník včetně způsobu výpočtu jejich výše.

Co jsou zákonné úroky z prodlení

Nejde o sankční poplatek, nýbrž o finanční kompenzaci za to, že věřitel neobdržel své peníze včas a nemohl s nimi disponovat. Nárok věřitele na úroky z prodlení automaticky vyplývá z příslušného zákona a nemusí být ani uvedeny ve smlouvě. Pokud je však věřitel do smlouvy zahrne, může jejich výši dle zákonných pravidel upravit.

Jaká škoda vzniká věřitelům v důsledku nesplácení pohledávky? Kromě blokace finančních prostředků, které nemůže věřitel dál zhodnocovat, klesá jejich hodnota vlivem inflace a navíc jsou s vymáháním dluhu vždy spojené další náklady.

Jak se úroky z prodlení počítají

Výpočet úroků z prodlení popisuje příslušné vládní nařízení, respektive stanovuje způsob, jakým mohou být úroky z prodlení účtovány. Současný způsob výpočtu je platný od 1. ledna 2014.

Výše úroků z prodlení je rovno aktuální repo sazbě za období, v němž došlo k prodlení se splácením, navýšené o 8 %. Činila-li v daném období repo sazba například 3,75 %, výsledný úrok z prodlení bude 11,75 % p.a.

Repo sazbu stanovuje Česká národní banka vždy jednou za půl roku, přičemž klíčovými daty jsou 1. ledna a 1. července. Pokud se dlužník do prodlení se splátkou dostane v polovině května, bude platit sazba stanovená k 1. lednu a platná do 30. června.

NÁŠ TIP: Nevíte-li si rady a výpočet vám není jasný, využít můžete online nástroj úroky z prodlení kalkulačka.

Co dělat, když vám hrozí úroky z prodlení

Nejlépe ještě předtím, než dojde k první pozdní úhradě, by měl dlužník kontaktovat věřitele, vysvětlit mu svůj problém a požádat jej o přizpůsobení splátkového kalendáře jeho aktuálním finančním možnostem.

Nicméně dlužník nemá žádný právní nárok požadovat po věřiteli odklad splátky či změnu podmínek splácení. Vše záleží na jeho ochotě vyjít dlužníkovi vstříc. Té rozhodně neprospívá odsouvání problému, nesplácení půjčky a ignorování zaslaných upomínek.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč