Zažádat o licenci nicméně musí všechny tyto společnosti, pokud se chtějí vyhnout až 20 milionové pokutě za nedodržení nových pravidel a ukončení své činnosti. Lhůta na podání žádostí však vypršela již 1. března.
„V případě, že žadatel nevyhoví jasně formulovaným požadavkům zákona, není žádoucí, aby na trhu taková společnost působila,“ řekla k problematice podávání žádostí Denisa Všetíčková z tiskového odboru České národní banky.
Kromě zmíněných 50 společností, které podmínku dodržely, požádalo ještě 200 dalších společností o možnost zprostředkovávání půjček pro jiné poskytovatele.
Změny, které přinesla novela zákony pro poskytovatele půjček:
-
dozor nad nebankovními společnostmi převzala ČNB
-
zavedení licence (povolení) od ČNB pro všechny poskytovatele půjček
-
minimální kapitál ve výši 20 000 000 Kč
-
splnění kvalifikačních a odbornostních požadavků
Důvod nepodání žádostí o licenci u zbylých desítek tisíců společností byl pravděpodobně prostý – nebyly schopny složit kapitál ve výši 20 milionů korun, který novela požadovala v rámci garance spolehlivosti. Odborníci tento fakt předpovídali již při sestavování podmínek prosincové novely.
Česká národní banka vnímá tuto skutečnost jako pozitivní. V záplavě těchto poskytovatelů půjček totiž více než často figurují podvodné společnosti, které uvedly do dluhů a exekucí desítky tisíc klientů. Vytěsněním těchto podvodníků se zvýší spolehlivost a zkvalitní služby žadatelům o půjčky. „Především se zvýší transparentnost a přehlednost trhu. Výrazně se posílí práva spotřebitele,“ dodává Denisa Všetíčková.
Každý spotřebitel si nově může společnost ověřit ve veřejném registru licencovaných subjektů a zprostředkovatelů. Bohužel nelze vyloučit, že některé společnosti, které o licenci nezažádaly, se sice stáhnou z veřejného trhu, ale budou ve své činnosti pokračovat nelegálně v podobě lichvy. Česká národní banka nicméně s tímto vysoce pravděpodobným řešením podvodných firem počítala. Vzhledem k tomu, že disponuje právem kontrolovat jakoukoliv nebankovní úvěrovou společnost, se intenzivně zaměří na kontroly poskytovatelů půjček, u kterých se vyskytne i malá pochybnost o jejich praktikách. Těmito kroky chce Česká národní banka docílit spravedlivého a profesionálního trhu s nebankovními úvěry.