Trh nebankovních půjček se vytěsňuje. O licenci ČNB zažádalo pouhých 50 společností z celkových 60 000

16.03.2017
Trh nebankovních půjček se vytěsňuje. O licenci ČNB zažádalo pouhých 50 společností z celkových 60 000 Když 1. prosince 2016 vstoupila v platnost novela zákona o spotřebitelských úvěrech, bylo poměrně jasné, že se blýská na lepší časy. Především poskytovatelé takzvaných rychlých půjček, neboli půjček před výplatou ve výši několika tisíc korun se splatností do jednoho měsíce, se novely zákona hrozili, a to zcela oprávněně. Jednou z nových podmínek je totiž nutnost požádat o licenci Českou národní banku, která společnost prověří a teprve poté rozhodně, zda je dostatečně důvěryhodná, aby mohla půjčky poskytovat. Z přibližně 60 000 nebankovních společností však o licenci zažádalo jen 50 z nich.

Zažádat o licenci nicméně musí všechny tyto společnosti, pokud se chtějí vyhnout až 20 milionové pokutě za nedodržení nových pravidel a ukončení své činnosti. Lhůta na podání žádostí však vypršela již 1. března.

„V případě, že žadatel nevyhoví jasně formulovaným požadavkům zákona, není žádoucí, aby na trhu taková společnost působila,“ řekla k problematice podávání žádostí Denisa Všetíčková z tiskového odboru České národní banky.

Kromě zmíněných 50 společností, které podmínku dodržely, požádalo ještě 200 dalších společností o možnost zprostředkovávání půjček pro jiné poskytovatele.

Změny, které přinesla novela zákony pro poskytovatele půjček:

Důvod nepodání žádostí o licenci u zbylých desítek tisíců společností byl pravděpodobně prostý – nebyly schopny složit kapitál ve výši 20 milionů korun, který novela požadovala v rámci garance spolehlivosti. Odborníci tento fakt předpovídali již při sestavování podmínek prosincové novely.

Česká národní banka vnímá tuto skutečnost jako pozitivní. V záplavě těchto poskytovatelů půjček totiž více než často figurují podvodné společnosti, které uvedly do dluhů a exekucí desítky tisíc klientů. Vytěsněním těchto podvodníků se zvýší spolehlivost a zkvalitní služby žadatelům o půjčky. „Především se zvýší transparentnost a přehlednost trhu. Výrazně se posílí práva spotřebitele,“ dodává Denisa Všetíčková.

Každý spotřebitel si nově může společnost ověřit ve veřejném registru licencovaných subjektů a zprostředkovatelů. Bohužel nelze vyloučit, že některé společnosti, které o licenci nezažádaly, se sice stáhnou z veřejného trhu, ale budou ve své činnosti pokračovat nelegálně v podobě lichvy. Česká národní banka nicméně s tímto vysoce pravděpodobným řešením podvodných firem počítala. Vzhledem k tomu, že disponuje právem kontrolovat jakoukoliv nebankovní úvěrovou společnost, se intenzivně zaměří na kontroly poskytovatelů půjček, u kterých se vyskytne i malá pochybnost o jejich praktikách. Těmito kroky chce Česká národní banka docílit spravedlivého a profesionálního trhu s nebankovními úvěry.

 

Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč