Sedm měsíců od nového zákona o půjčkách. Co se změnilo?

03.07.2017
Sedm měsíců od nového zákona o půjčkách. Co se změnilo? Nový zákon o spotřebitelském úvěru zpřísňující pravidla pro poskytování půjček je “na světě” teprve sedm měsíců. Co se za tuto dobu změnilo a změnilo se vůbec něco? Podle posledních informací smí půjčky nabízet 106 poskytovatelů, kteří splnili nově nastavené podmínky. I přesto, že nový zákon chrání spotřebitele lépe, je dobré mít se na pozoru zejména, co se nebankovních půjček týče.

Předtím, než v platnost vstoupil nový zákon o půjčkách, působilo na trhu přes 60 000 tisíc různých poskytovatelů a zprostředkovatelů půjček. Trh byl silně nepřehledný a desítky tisíc nebankovních poskytovatelů se akorát snažily vydělat na neštěstí zoufalých lidí, kteří se topili v dluzích. Nový zákon o půjčkách tuto situaci změnil a pro poskytovatele půjček zavedl velmi přísné podmínky a trh značně vyčistil a zprůhlednil. Nové požadavky splňuje pouze 106 poskytovatelů. Jejich aktuální seznam najdete na stránkách ČNB v sekci “Poskytovatelé a zprostředkovatelé spotřebitelského úvěru.”

Společnosti, které nové podmínky nesplnily, však mohou poskytovat půjčky mimo zákon a tedy i mimo dohled. „Existuje zde však riziko, že mnohé subjekty budou půjčovat i nadále mimo zákon a mimo veškerý dohled, což může neopatrného člověka dostat do potíží,“ uvedl Robin Stránský ze společnosti Tommy Stachi.

Pozor na drahé upomínky

Je pravda, že nový zákon o půjčkách omezil maximální výše sankcí za pozdní splacení půjčky. Méně seriózní poskytovatelé půjček si “cestičku” našli. Zákon totiž nestanovuje, jaký poplatek si smí účtovat za zaslání upomínky. Omezený není ani počet upomínek. To znamená, že poskytovatel půjček může dlužníkovi poslat předraženou upomínku klidně každý den a na první pohled levná půjčka se rázem prodraží. Co pomáhá? Půjčujte si pouze od seriózních firem a hlavně si přečtěte smluvní podmínky!

Poplatky za předčasné splacení jsou na ústupu

Pamatujete na časy, kdy jste si sakra promýšleli, zda se vám vyplatí půjčku splatit předčasně či nikoliv? Tak to se z části změnilo. Tyto poplatky totiž pomalu mizí. Spotřebitel má právo půjčku splatit předčasně nebo uhradit mimořádnou splátku kdykoliv v průběhu splácení půjčky. Poskytovatel půjčky smí účtovat pouze účelně vynaložené náklady související s předčasným splacením.

Přísnější posuzování platební morálky

Půjčit si bylo tak snadné. Horší bylo půjčku splatit, pokud spotřebitel neodhadl své možnosti. To by se již stát nemělo. Všichni poskytovatelé půjčky jsou dle nového zákona povinni důkladně ověřit bonitu (platební morálku) každého žadatele o půjčku bez výjimky. Pokud by tak neučinili, soud může smlouvu o půjčce prohlásit za neplatnou. Poskytovatel by poté měl nárok pouze na zaplacení jistiny nikoliv úroků a poplatků.

Využijte čas na rozmyšlenou

Žádný poskytovatel půjček nesmí žadatele o půjčku nutit o podpis smlouvy. Dle nového zákona má zájemce 14 dní čas na rozmyšlenou, zda nabídky na půjčku využije či nikoliv. Po tuto dobu je nabídku na půjčku závazná a její parametry se nesmí změnit. Spotřebitel tímto získal dostatek času pročíst si smluvní podmínku a nabízenou půjčku porovnat s konkurencí. Po 14 dnech může poskytovatel nabídku na půjčku změnit či úplně zrušit.

 

Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Existují stále půjčky bez dokládání příjmu?

13.11.2023

Některé nebankovní společnosti nabízí půjčky bez doložení příjmu, přestože jsou všichni poskytovatelé úvěrů v ČR povinni ověřovat schopnost splácet u každého žadatele. Nařizuje jim to zákon o spotřebitelském úvěru. Ten už ale neříká, jak přesně by to měli dělat. V čem jsou tyto půjčky nebezpečné a proč se jim vyhnout?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč