
Žádné studium není zadarmo
Studium u nás je oproti zahraničí stále velmi levné. Státní školy jsou v podstatě zdarma a tak nejvíce peněz vynaloží za ubytování, dopravu a stravu, pokud student studuje mimo trvalé bydliště, dále učebnice, odborné knihy, studijní pomůcky dle vybraného oboru a další nezbytné vybavení každého moderního studenta, mezi které patří zejména chytrý mobilní telefon a notebook. Školné se u nás většinou platí pouze na soukromých školách.
Jak a kde získat peníze na studium
Pokud chce převážná většina českých studentů období vzdělávání nejen úspěšně dokončit, ale také se u toho trochu pobavit, nezbývá jim nic jiného, než si při studiu přivydělávat. To se týká zejména studentů na vyšších odborných a vysokých školách. Mnozí z nich aktivně vyhledávají brigády a někteří si při studiu najdou i práci na zkrácený úvazek.
Finanční odměna za brigádu nebo práci na částečný úvazek nemusí stačit obzvláště jde-li o vyšších výdajů. Nejčastěji to platí při nákupu kvalitního pracovního a studijního notebooku, školného za studia na soukromé škole nebo financování důležitého kurzu v zahraničí. V takovém případě se studenti začnou zajímat o finanční půjčku pro studenty.
Na co vše lze studentské půjčky použít?
- školné,
- studium v zahraničí,
- odborné kurzy a stáže,
- drahé studijní materiály a pomůcky,
- notebook,
- ubytování a další běžné výdaje za studia.
Hlavní výhody studentské půjčky
Půjčit si a zadlužit se již jako mladý student není vyložené správné vykročení do dospělého života. Na druhou stranu je třeba studentské půjčky brát jako investici do vzdělání a lepší budoucnosti. Navíc mívají studentské půjčky oproti těm “dospěláckým” celou řadu výhod nulovými poplatky počínaje a nižšími úroky konče.
3 hlavní výhody půjček pro studenty:
- Nízká úroková sazba.
- Nulové nebo minimální poplatky za zřízení a správu úvěrového účtu.
- Začátek splácení až po ukončení studií.
Třetí výhoda se týká obvykle půjček, které student nemá šanci splácet během studií. To platí například pro drahé školné na prestižních zahraničních školách, odborné stáže nebo speciální kurzy v cizině. Nezíská-li student stipendium, na školné si musí vzít půjčku. Tuto půjčku však začne splácet tehdy, až studia skončí a začne chodit do stálého zaměstnání na plný úvazek.
Kde a jak půjčky pro studenty získat
Nabídka půjček přímo pro studenty není u nás tak pestrá jako například v USA, kde mladí lidí za studia zaplatí několinásobně vyšší sumy.
Nejlepší je podívat se přímo do nabídek jednotlivých bank a zjistit, které z nich půjčky pro studenty nabízí. Například Komerční banka již léta nabízí studentskou půjčku Gaudeamus nebo lze využít jiný z produktů. Banky například studentům nabízí výhodné běžné účty bez poplatků.
Půjčky studentům nabízí i nebankovní společnosti. Může jít o účelové půjčky určené pouze na studijní účely, ale i neúčelové půjčky, které může student použít na libovolné účely. Vždy je nutné zjistit si kompletní podmínky a vyvarovat se půjček od pochybných poskytovatelů.
Ke zřízení půjčky musí student splnit několik podmínek:
- věk do 26 let,
- potvrzení o statusu studenta (např. ISIC karta),
- bankovní účet,
- potvrzení o nějakém příjmu,
- může být požadován ručitel (např. rodiče).