Jaké triky používají poskytovatelé půjček nejčastěji a jak se jim ubránit

21.07.2022
Jaké triky používají poskytovatelé půjček nejčastěji a jak se jim ubránit Téměř 83 % Čechů má zkušenost s půjčkami. Pro poskytovatele úvěrů, ať už banky či nebankovní společnosti, to znamená ohromné pole působnosti. Bohužel se některé z nich zaměřují na problematické klienty, kteří nabídkám na půjčku snáze podlehnou, a pak už jen celý život splácí dluhy.

Naštěstí se to týká jen menší části českého trhu s úvěry, který se od uvedení nového zákona o spotřebitelském úvěru značně změnil. Snížil se celkový počet nebankovních poskytovatelů a ubylo těch méně solidních a podvodných. Samozřejmě se ale stále najdou tací, kteří těží z neštěstí a neznalosti druhých.

Podle průzkumu ČBA se rizikově chová 11 % Čechů

Zkušenosti s minimálně jednou půjčkou má 83 % Čechů a 43 % nějakou splácí. Pouze 17 % si nikdy žádnou půjčku nevzali. 

Nejčastěji si Češi půjčují na auta a spotřební elektroniku, méně často na sportovní vybavení, dovolenou nebo splácení jiné půjčky. Vedle klasických spotřebitelských úvěrů využívají také kontokorenty a kreditní karty. 

Rizikově se chová 11 % Čechů z těch, kteří potvrdili zkušenost s půjčkami. Podle průzkumu provedeného Českou bankovní asociací (ČBA) jsou k problematickému chování náchylní muži ve věku 27 až 53 let, kteří žijí mimo Prahu a mají základní vzdělání. Znepokojující je rovněž rostoucí počet nezletilých a starších osob v exekučním řízení.

„Vzít si půjčku na splacení předchozí půjčky je typicky rizikové chování a počet lidí, kteří se takto chovají je alarmující. Pokud nám banka odmítne půjčit, měl by to být pro nás varovný signál. Žádat o úvěr k nelicencovanému poskytovateli půjček pak může představovat “cestu do pekel”. Nad každou půjčkou bychom se sami měli zamyslet a zhodnotit, zda ji budeme v budoucnu schopni splácet i se všemi úroky. Nerozvážné půjčování může končit dluhovou spirálou, potažmo exekucí,“ varuje Filip Hanzlík v rámci průzkumu ČBA.

Větší problémy mívají lidé s nižším vzděláním a příjmy

Častější potíže se splácením půjček obecně mívají lidé se základním vzděláním a nižšími či nepravidelnými příjmy. Jednoduše touží po tom žít lépe a půjčky jim umožňují dosáhnout na sny, které by si jinak nemohli dovolit. Vždyť v reklamách na půjčky lákají na snadné a rychlé vyřízení a báječné podmínky.

Často si neumí spočítat, která půjčka už je pro ně příliš velkým soustem. Nakonec se ocitají v kolotoči dluhů, z něhož se nedokáží dostat ven, a půjčky splácí dalšími půjčkami. 

Vzhledem k nízké bonitě a negativním záznamům v registrech dlužníků zoufalí žádají o půjčky nelegální nebankovní společnosti, pro něž představují zlatý důl. Účtují si nesmyslně vysoké úrokové sazby a sankce a tak jim tito lidé platí, dokud to lze.

Jak se do problémů se splácením půjček vůbec nedostat

Předcházet potížím spojenými se splácením špatně zvolených půjček pomáhá opatrnost, důslednost a znalost základů finanční gramotnosti. 

Rada na závěr: Nezapomínejte mít naspořeno alespoň menší finanční rezervu. Pomůže vám překonat drobné finanční potíže či neplánované výdaje, aniž byste museli uvažovat nad půjčkou.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč