
Nicméně i přesto lze stále narazit na půjčky, které jsou nejen nevýhodné, avšak také podvodné. Takovou půjčku lze většinou rozeznat snadno podle podivných praktik, recenzí na internetu a hromady různých otázek, co znamenají určité nejasné body v jejích podmínkách. Abyste se vyhnuli případným problémům, připomeňte si nejdůležitější ody, které odlišují podvodné a nevýhodné půjčky od těch seriózních.
Půjčka po telefonu
Některé podvodné půjčky využívají klasické inzeráty v novinách, nebo jsou jejich reklamy v podobě samolepek a plakátu vylepeny po městě. Využívají často zastaralou grafiku a přímo na vás útočí slogany tipu „BEZ DOLOŽENÍ PŘÍJMU!“ či „MILION NA RUKU!“. Seriózní společnosti, ve většině případů banky, po vás budou chtít doložit příjem a často také osobní návštěvu na pobočce.
Podivná telefonní čísla
Podvodné půjčky velmi často k prvnímu kontaktu použijí klasické číslo, avšak po krátkém hovoru vás přesměrují na číslo začínající 9, jenž je zpoplatněno nelogickými částkami až 99 Kč za minutu. To samo o sobě zavání neseriózním jednáním. Poskytovatelé takové půjčky zájemci slíbí, že mu hovorné proplatí při převzetí půjčky. Bohužel se mnohem častěji stane, že se hovor z ničeho nic po několika desítkách minut přeruší, čímž ztratíte na proplacení nárok. To už musíte zaplatit tisíce namísto toho, abyste peníze vlastně dostali.
Fyzická osoba poskytující půjčky
Nejčastěji podvodnou půjčku poznáte tak, že ji poskytuje fyzická osoba a nikoliv společnost. Pokud jste se k takovému člověku dostali způsobem, který popisují první dva body, můžete si být stoprocentně jistí, že se jedná o zcela neseriózní půjčku. Nemusí se vždy jednat vyloženě o podvod, ovšem výraz „lichva“ známe všichni.
Komplikovaná smlouva
Moderní banky dokážou smlouvu o poskytnutí úvěru bez zbytečných komplikací shrnout na jednu či dvě stránky formátu A4, přičemž nenajdete žádný drobný nečitelný text v zápatí ani dodatky, které si musíte dohledat sami. V případě že poskytovatel půjčky požaduje podepsání smlouvy dlouhé desítky stran, buďte na pozoru. Nikdy nepodepisujte smlouvu, kterou jste si celou nepřečetli a které jste dokonale neporozuměli. To, čemu nerozumíte, vždy konzultujte s poskytovatelem půjčky. Pokud vám poskytovatel není ochoten pomoci či dokonce spěchá na podpis, jedná se o podvodnou půjčku.
Negativní recenze na internetu
Internet je při hledání půjčky neocenitelným pomocníkem. Existuje nepřeberné množství diskuzních fór a odborných webů, kde oběti podvodných půjček popisují své problémy a poukazují na nečestné praktiky, kterých se stali svědky. Než se definitivně rozhodnete pro půjčku, vyhledejte si název jejího poskytovatele na internetu (nejlépe poslouží vyhledávač Google). Jestliže naleznete velké množství negativních recenzí a zkušeností, nikdy si takovou půjčku neberte.
Neprofesionální jednání
I když se to může zdát jako těžko uvěřitelné, podvodníci nabízející půjčky si často vůbec nedávají pozor na to, jak se chovají jejich zaměstnanci. Jejich školení je vždy zaměřeno pouze na to, jak si klienta udržet a jak postupovat při sepsání smlouvy. Profesionální přístup a distingované jednání jde zcela mimo jejich zaměření. Tento přístup je typický i pro podomní prodejce. Pokud voláte na infolinku podvodné půjčky (pokud tedy infolinku mají) a sjednáváte si smlouvu, varovným signálem by pro vás měl být přílišný hluk, kdy slyšíte mluvit více lidí, hlasitě hrající hudba a opakující se smích. Drzost a arogance v hlase operátora by vás měla přesvědčit o tom, že se nejedná o solidní společnost.
Pokud máte sraz se zástupcem poskytovatele půjčky, měl by vám být schopen odpovědět na veškeré dotazy týkající se vaší budoucí půjčky. Pakliže se vymlouvá na to, že pouze přinesl smlouvu k podpisu, tlačí na vás či dokonce vyhrožuje, můžete si být jisti, že se jedná o podvodnou půjčku.