Co znamená pojištění schopnosti splácet a kdy se vyplatí

21.11.2022
Co znamená pojištění schopnosti splácet a kdy se vyplatí Na pojištění schopnosti splácet úvěr narazíte v různých modifikacích u pojišťoven a také v bankách, které jej nabízí k úvěrům. Zadarmo to ale není. O jaký typ pojištění se jedná a kdy byste si za tuto službu měli připlatit? Na co si dávat pozor?

Pojištění schopnosti splácet je známý produkt, který se poskytovatelé půjček snaží prodat ke každé schválené žádosti o půjčku. Jenomže poplatek za tuto službu zvýší měsíční splátku o několik stovek až tisíc korun. Vyplatí se nebo se jedná o zbytečně vyhozené peníze?

Co je pojištění schopnosti splácet a na co se vztahuje

Poskytovatelé půjček uvádí, že pojištění schopnosti splácet vás ochrání před následky platební neschopnosti, k níž nejčastěji dochází následkem dlouhodobé nemoci nebo ztráty zaměstnání.

Pokud tedy nečekaně obdržíte výpověď z práce či náhle a vážně onemocníte na delší dobu, pojištění by mělo hradit splátky půjčky, zatímco vy se budete v klidu věnovat léčbě či hledání nového zaměstnání.

Přesně řečeno, pojištění schopnosti splácet nebo také pojištění platební neschopnosti, by mělo krýt výpadky příjmu v nenadálých životních situací. Za takové nenadálé životní situace se běžně považuje výše zmíněná ztráta zaměstnání, nemoc, hospitalizace v nemocnici, dále invalidita nebo úmrtí následkem nemoci či úrazu.

Banky sjednání pojištění schopnosti splácet nevyžadují, ani za to klienty nijak nezvýhodňují. Některé banky však mohou zákazníkům nabídnout nižší úrokovou sazbu, pokud si pojištění sjednají. K uzavření tohoto pojištění zákazníci většinou přistupují u vyšších úvěrů, zejména hypoték, kde jsou důsledky nesplácení nejzávažnější.

Na co si dát pozor

Všechno má své pro a proti. Pokud o pojištění budete mít zájem, měli byste se seznámit se smluvními podmínkami pojištění. Před podpisem se ujistěte, že víte, na co se vztahuje a jak takové pojištění přesně funguje.

Důležité je vyjmenovat pojistná rizika ve smlouvě. Čím více rizik pojistíte, tím větší poplatek zaplatíte. Pojistné plnění se nikdy nevyplácí hned, vždy je stanovená časová proluka. Pozor také na pojistné výluky, na které se pojištění nevztahuje, případně maximální výši pojistného limitu, který může být nižší než výše úvěru.

U ztráty zaměstnání a nemoci běžně platí, že pojištění začne platit až od 30. dne. V případě nemoci a ztráty zaměstnání je z pojištěního uhrazeno nejvýše 12 splátek, což může být problém například u delšího trvání nemoci. U trvalých následků je zase nutné dosáhnout stanoveného stupně invalidity. Na 1. a většinou i 2. stupeň se totiž pojištění nevztahuje.

Pozor také na seznam výluk, který je součástí smlouvy. Ty se samozřejmě liší, ale obecně jde o ztrátu zaměstnání:

Které banky pojištění schopnosti splácet nabízí a které nikoliv

Pojištění schopnosti splácet nabízí podstatná část bank působících na českém trhu. Žádný typ tohoto pojištění nenabízí pouze Banka CREDITAS, Expobank a Oberbank. Všechny ostatní banky nabízí pojištění schopnosti splácet ke spotřebitelským úvěrům i hypotékám, pokud je nabízí.

Aktuálně zájem o pojištění schopnosti splácet zvyšují obavy z nejisté ekonomické situace. Pojišťovna BNP Paribas Cardif, s níž spolupracuje hned několik českých bank, uvedla, že v současnosti se proti neschopnosti splácet pojišťuje o 14 % více lidí v porovnání s předešlým rokem.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč