Zjistěte, které půjčky jsou výhodné, podle RPSN. O co jde?

19.01.2023
Zjistěte, které půjčky jsou výhodné, podle RPSN. O co jde? Umět odhalit drahou půjčku a vybrat si tu výhodnější není jen tak. Ke každé půjčce se váže mnoho údajů a čísel. Víte, která z nich jsou důležitá, co znamenají a jak poznáte, že se vám splácení půjčky neprodraží?

Zákon o spotřebitelském úvěru definuje seznam údajů, které musí poskytovatelé u nabídek uvádět. Účelem je zájemcům o půjčku poskytnout co nejvíce informací a umožnit bezpečný výběr půjčky.

Bohužel někteří lidé neví, co jednotlivé údaje znamenají, a jak z nich vyčíst, která půjčka je výhodná, a která je naopak může strhnout do dluhového kolotoče. Z tohoto důvodu vzniklo RPSN, z něhož lze jednoduše usoudit, zda se půjčka vyplatí či nikoliv.

Co je RPSN

Jedná se o zkratku pro finanční pojem roční procentní sazba nákladů a zahrnuje veškeré náklady, které s půjčkou souvisí. RPSN má spotřebiteli usnadnit porovnání podmínek různých úvěrových produktů. Uvádí se v procentech (%).

RPSN není úroková sazba, ačkoliv za určitých okolností mohou být tyto dva údaje stejné. Do této hodnoty jsou vedle úroku započítány ostatní náklady. Konkrétně se jedná o poplatky, jež se k vybranému úvěru vztahu.

Nejčastěji se jedná o:

Dle výše uvedeného zákona musí být u každé nabídky na půjčku RPSN uvedeno a to stejně zřetelně jako jakákoliv jiná informace. Nesmí být uvedeno malým písmem a na místě, kde si ho nikdo nevšimne.

Jak RPSN použít při výběru půjčky

Co to přesně znamená a jak se RPSN používá? Je to jednoduché. Poskytovatelé se logicky snaží nalákat zájemce na “nejnižší” číslo, ať už se jedná o nízký úrok nebo nízkou měsíční splátku. Jenomže na pohled nízký úrok nutně neznamená, že je půjčka levná. To platí také o nízké splátce.

Mnoho společností poskytující půjčky vydělává na poplatcích, které se v nabídce nenamáhá zdůraznit. Pokud se ale s nízkým úrokem spojí vysoký měsíční poplatek za správu, půjčka je ve výsledku výrazně dražší.

RPSN zahrnuje jak úrok, tak i veškeré další poplatky. Pokud je tedy RPSN o dost vyšší než úrok, je vhodné si podmínky půjčky prostudovat pečlivěji a najít “zakopaného psa”. Nejvýhodněji vychází půjčky, kde je RPSN stejné jako úroková sazba. To znamená, že se k půjčce neváží žádné další poplatky.

Pokud porovnáváte půjčky, srovnejte si je podle RPSN a ihned spatříte rozdíly. Vybírejte z nabídek, kde se RPSN pohybuje v jedno až dvouciferných číslech a od úrokové sazby se příliš neliší. Pozor dávejte na RPSN v řádu stovek až tisíců, které ukazují na vysoce rizikové půjčky s kratší dobou splatnosti.

Jak ještě poznat výhodný úvěr

Vedle RPSN existuje ještě jeden způsob, jak poznat drahou či naopak levnou půjčku. Vždy si spočítejte rozdíl mezi půjčenou částkou (tj. jistina) a celkovou částkou, kterou za půjčku nakonec zaplatíte. Není to složité, stačí měsíční splátku vynásobit počtem splátek.

Pokud se chystáte půjčit 50 000 Kč na 24 měsíců s měsíční splátkou ve výši 4 000 Kč, vyjde vám 96 000 Kč. Zaplatit za půjčku téměř dvojnásobnou částku rozhodně výhodné není. (V tomto příkladu nezohledňujeme poplatky.)

TIP: Nebuďte na srovnání půjček sami a využijte praktického pomocníka v podobě našeho online srovnání půjček. Porovnáváme půjčky pouze od bank a prověřených nebankovních poskytovatelů.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Existují stále půjčky bez dokládání příjmu?

13.11.2023

Některé nebankovní společnosti nabízí půjčky bez doložení příjmu, přestože jsou všichni poskytovatelé úvěrů v ČR povinni ověřovat schopnost splácet u každého žadatele. Nařizuje jim to zákon o spotřebitelském úvěru. Ten už ale neříká, jak přesně by to měli dělat. V čem jsou tyto půjčky nebezpečné a proč se jim vyhnout?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč