Podle RPSN poznáte, zda je půjčka výhodná či nikoliv

02.05.2017
Podle RPSN poznáte, zda je půjčka výhodná či nikoliv K půjčkám se vážou desítky různých pojmů a údajů, které by v ideálním případě měly spotřebiteli usnadnit výběr. Bohužel je tomu spíše naopak a méně zdatný spotřebitel se často cítí zmaten. Některé údaje jsou méně důležité, jiné více. Tím nejdůležitějším není úroková sazba, ale RPSN. Víte, co se pod touto zkratku skrývá?

Zkratka RPSN znamená roční procentní sazba nákladů a je hlavním ukazatelem výhodnosti půjčky. Pokud si chcete vzít půjčku, měli byste vědět, co konkrétně RPSN ukazuje a také to, jak si ověřit správnost uvedeného údaje u vybrané půjčky či úvěru.

RPSN není úroková sazba, nenechte se nachytat

Mnoho lidí si RPSN plete s úrokovou sazbou. Existují případy, kdy si obě hodnoty jsou rovny, obvykle je mezi nimi rozdíl. Na rozdíl od úrokové sazby se pod hodnotou RPSN ukrývají veškeré náklady související s půjčkou.

 

Poplatky, které může RPSN zahrnovat:

 

RPSN je uváděno v procentech a umožňuje snadné a rychlé porovnání více půjček mezi sebou. Nejvýhodnější půjčku poznáte jednoduše - její RPSN je nejnižší.

 

Přesto úvěrové společnosti s oblibou zkouší marketingový fígl, který spočívá ve zvýraznění výše úrokové sazby či měsíční splátky. Malým písmenem uvedené RPSN abyste na nabídce hledali s pomocí lupy. Finanční experti spotřebitelům důrazně doporučují, aby RPSN nikdy nepřehlíželi. Čím vyšší RPSN je, tím je půjčka méně výhodná a spotřebitel zaplatí ve výsledku výrazně více peněz.

Nový zákon mění zažité zvyky

Na konci loňského roku, přesně 1. prosince 2016, vešla v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, jejímž cílem bylo a je pročistit trh s půjčkami. Českým úvěrovým trhem se doslova prohnal vichr, který významně zamával s částí trhu poskytující nebankovní půjčky. Jednou ze zásadních novinek je radikální zpřísnění podmínek pro poskytovatele půjček. Nově jim už nestačí živnostenský list, ale musí splňovat následující podmínky:

 

 

Do konce února museli všichni stávající poskytovatelé půjček zažádat o licenci nutnou k pokračování v činnosti. ČNB uvedla, že žádost z více než 50 000 původních poskytovatelů půjček podalo pár desítek společností. Společnosti, které žádost nepodaly, by měly mít ukončenou činnost.

 

Novela zákona se navíc vztahuje na všechny půjčky, tedy i na půjčky do 5 000 Kč. Každá nabídka na půjčku musí obsahovat podrobné informace včetně uvedení skutečného RPSN. Za nedodržení hrozí poskytovateli značné postihy. Úvěrové společnosti jsou nově povinné důsledně ověřovat platební schopnosti žadatele o půjčku. Pokud by tak neučinily a bylo jim to prokázáno, dlužník jim nebude muset splatit úroky a poplatky, ale pouze půjčenou jistinu.

Jak vypočítat RPSN?

Výpočet RPSN není snadný a matematický oříšek představuje i pro zdatné matematiky. Běžný spotřebitel se bez této schopnosti obejde. Od 1. prosince jsou úvěrové společnosti bez výjimky povinny uvádět RPSN. Spotřebitel si uvedený údaj může snadno ověřit například pomocí kalkulátoru RPSN na stránkách České obchodní inspekce (ČOI). Podobných kalkulaček lze na internetu najít více.

 

Spočítat RPSN podle složitého vzorce není pro běžného spotřebitele nutností. Co by však umět měl, je spočítat rozdíl mezi půjčkou a celkovou částkou, kterou zaplatí. Snadno tak zjistí, o kolik půjčku přeplatí, a zda se mu vůbec vyplatí.

 

Příklad:

Výše půjčky: 50 000 Kč

Počet splátek: 24 Kč

Měsíční splátka: 3 000 Kč

 

Vynásobíme měsíční splátku počtem splátek: 3 000 x 24 = 72 000 Kč. Po odečtení výše půjčky od výsledné částky zjistíme, že za půjčku zaplatíme 22 000 Kč. I toto je způsob, jak zjistit, která z nabízených půjček je výhodnější.

 

Kvalitní půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od Vás jen základní informace, které jsou potřeba k oslovení našich partnerů.

2

Vybereme půjčku

Finanční trh známe velmi dobře, a proto jsme schopni Vám nabídnout dokonalé řešení v podobě jedinečné půjčky, která bude vytvořena na míru přesně pro Vás.

3

Dostanete peníze

Nebudete se muset rozhodovat mezi nepřehlednými nabídkami půjček. Od nás dostanete jen ideální půjčku, která bude sestavena podle Vaší žádosti.

Proč si půjčit právě od nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si Vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientů. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb a produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky. U nás vyplníte pouze jednu jedinou žádost a půjčku ve výši od 500 do 800 000 Kč za Vás ZDARMA zařídíme my. Na základě vašich požadavků a možností prozkoumáme trh a najdeme pro vás tu pravou půjčku přímo na míru. Férovou půjčku, která splní všechna vaše očekávání.


Spolupracujeme s kvalitními partnery, které si pečlivě vybíráme

Když půjčku, tak jedině s námi!
Porovnáme a vybereme tu nejdostupnější půjčku pro Vás.

Naši spokojení zákazníci

 • Stanislav D., Dolní Dvořiště

  “Rodiče nedávno oslavili 30. výročí svatby. Se sourozenci jsme se proto rozhodli, že jim zaplatíme pěknou dovolenou. Vzali jsme si společnou půjčku, kterou jsme si uzavřeli přes Půjčka.cz. Jejich nabídka byla velmi solidní a půjčku jsme měli vyřízenou do druhého dne. Rodiče byli z dovolené opravdu nadšení.”

  Stanislav D., Dolní Dvořiště
 • Václav L., Praha

  “Půjčkám jsem se vždy vyhýbal, protože jsem se bál, že bych se dostal do finančních problémů. Mít dluhy mě jednoduše děsilo. Přišla však chvíle, kdy jsem potřeboval auto kvůli nové práci. Rozhodl jsem se proto pro půjčku. Levnou půjčku jsem našel na webu Půjčka.cz. Peníze jsem měl k dispozici hned druhý den.”

  Václav L., Praha
 • Lukáš K., Hostín

  “Přestěhoval jsem se do menší vesničky u Mělníka a rozhodl jsem se koupit auto. Neměl jsem však dost vlastních peněz, a proto jsem se začal poohlížet po nějaké levné půjčce. Tu jsem našel na stránkách Půjčka.cz, které mi vyšly vstříc a půjčku jsem vyřídil během jednoho dne.”

  Lukáš K., Hostín
 • Miroslava D., Mladá Boleslav

  “Rozbilo se mi auto. Nešlo o nic zvláštního, ale na opravu jsem neměla dost peněz. Proto jsem si na Půjčka.cz vzala menší půjčku, která opravu bez problému pokryla. Banka by mi tak malou půjčku neschválila, ale na těchto stránkách to byla hračka.”

  Miroslava D., Mladá Boleslav

Články

Pozor na podvodné půjčky

11.04.2018

Když se řekne půjčka, většina z nás si vybaví banku, která po dlouhém schvalovacím procesu převede peníze na váš účet, přičemž ve finále zaplatíte mnohem více peněz, než jste si původně půjčili. Ve skutečnosti již jsou moderní půjčky koncipovány velmi férově a žádná zavedená banka by si nedovolila působit na veřejnosti jako nevýhodná.

×
žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 800 000 Kč Půjčit si až 800 000 Kč