Kvůli čemu se zadlužují Češi v létě? Kvůli levnému uhlí a dřevu

07.09.2017
Kvůli čemu se zadlužují Češi v létě? Kvůli levnému uhlí a dřevu Češi si berou půjčky například na vybavení domácnosti, stavební úpravy či moderní elektroniku. Zejména v závěru léta ke slovu přichází i půjčky na uhlí a dřevo. Jakkoliv to zní neobvykle, nejedná se o nic nerozumného nebo unáhleného. Lidé nákupem topiva během léta ušetří i několik tisíc korun. V zimě je totiž jak uhlí tak i dřevo výrazně dražší.

Lidé, kteří k vytápění domu využívají kotle na pevná paliva, s oblibou nakupují topivo v létě, kdy je levnější o desítky procent. Nemají-li potřebné finance, nebojí se vzít půjčku. Nákup levnějšího uhlí nebo dřeva se jim vyplatí, než kdyby jej nakoupili až v průběhu zimy. Navíc se často stává, že na dodávku musí čekat i několik týdnů, protože dodavatelé jsou příliš vytížení a nestíhají.

 

„Zaznamenali jsme v současné době nárůst úvěrů na nákup levnějšího uhlí a dřeva. Přestože si teď na jeho nákup lidé musejí menší sumu půjčit, protože celou částku k dispozici nemají, pořád je to ve výsledku přijde levněji než nákup topiva na konci roku či na jeho přelomu, kdy prodejci ceny navýší,” uvedl Tomáš Černý ze známé nebankovní úvěrové společnosti Provident Financial a dodává, že aktuálně 70 % žádostí o půjčku tvoří stavební úpravy a pořízení zásob uhlí na zimu.

 

Dalo by se očekávat, že nákupem uhlí a dřeva se zabývají zejména spořiví starší lidé, kteří musí myslet na každou korun. Není tomu tak. „Půjčky na nákup uhlí a dřeva si sjednávají nejen starší lidé, kteří stále ještě topí tuhými palivy, ale třeba i lidé s rodinnými domy, kteří využili dotace a pořídili si automatické kotle na tuhá paliva,” upřesnil Tomáš Černý.

Půjčky na dovolenou již nejsou moderní

Krátkodobé půjčky Češi také hodně využívají na nečekané výdaje, jako je oprava vozidla, nákup nových zimních pneumatik, neplánovaná oprava nebo nákup nové ledničky či pračky apod. Provident Financial uvádí, že zhruba 10 % klientů žádá o půjčku na zdravotní výdaje a zákroky (např. zubní korunky a protézy či menší estetické protézy).

 

Znáte je rostoucí finanční gramotnost. Češi si půjčují více zodpovědně a účel půjčky je pro ně důležitý. Daleko méně se zadlužují kvůli dovoleným a raději vyrazí na lacinější dovolenou po České republice, než aby se zadlužili kvůli pár dní volna. Pokud peníze nemají vůbec, raději zůstanou doma.

Roste průměrná výše půjčky

Znát je i lepší ekonomická situace. Lidé si sice půjčují zodpovědněji, ale nebojí se žádat o vyšší částky. Zatímco v loňském roce činila průměrná výše půjčky u Provident Financial 15 000 korun, letos je 20 000 Kč, což je o 25 % více! Průměrná doba splácení se pohybuje kolem 12 měsíců. Rostoucí výše spotřebitelských půjček je znát i v celkovém součtu. České domácnosti aktuálně dluží 1,5 bilionu korun, což je oproti loňskému roku více o 110 miliard korun. Na druhou stranu klesá počet lidí, kteří nezvládají půjčky splácet. Od roku 2008 je podíl dluhů po splatnosti nejnižší. Tato čísla svědčí o tom, že Čechům se momentálně daří.

Úvěrové společnosti lákají na půjčky pomocí televizních spotů

V pozadí nestojí ani samotné úvěrové společnosti, které se snaží získat nové klienty. Prostřednictvím reklam v televizi či na sociálních sítí se je snaží přesvědčit o výhodách té či oné půjčky.

 

Například společnost Home Credit v srpnu rozjela velkou reklamní kampaň na svou nebankovní půjčku Kamali. Na televizních stanicích Prima a Barrandov poběží tři různé spoty, v nichž si “kamarádi” prozpěvují o tom, jak jednoduché a skvělé je půjčit si pár tisíc korun jen na pár dní. Ve spotech se objeví i zaměstnanci Home Credit.

 
 

Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč