Kreditní versus debetní karta: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

20.05.2022
Kreditní versus debetní karta: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Častěji než platební karta se používá výraz kreditka, což není úplně správně. Kreditky neboli kreditní karty jsou totiž pouze jedním ze dvou typů. Druhým jsou karty debetní a rozdíly mezi nimi jsou propastné.

Přestože platební karty využívá přes 80 % Čechů, jen polovina z nich ví, jak se kreditní karty odlišují od těch debetních. Oba typy karet vypadají stejně. Mají stejný tvar a velikost a vyrábí se ze stejného materiálu. 

Používají se stejným způsobem. Lze jimi platit u obchodníků, na internetu či vybírat hotovost z bankomatů. Rozdíl nespočívá ani tak v jejich vzhledu jako v tom, jak oba typy karet fungují.

Rozdíl č. 1 - odlišný zdroj peněz

Základní rozdíl spočívá ve zdroji peněz na platební kartě. Zatímco debetní karta opravňuje k placení vlastními penězi, u kreditní karty je poskytovatelem finančních prostředků banka či nebankovní finanční společnost. Kreditní karta je tedy půjčka, která funguje na principu revolvingového úvěru.

Debetní karta: Co to je?

Základní platební kartou by měla být vždy debetní karta, která je automaticky vydávaná ke každému běžnému účtu v bance. Člověk přitom může vlastnit jeden i více bankovních účtů, a tudíž i více debetních karet. Aby s nimi však mohl provádět jakékoli platební transakce, musí mít na účtu či účtech uloženy své vlastní finanční prostředky.

Co je kreditní karta?

Kreditní karta je specifický typ půjčky. Běžnou půjčku zájemce obdrží najednou v plné výši a splácí ji prostřednictvím pravidelných měsíčních splátek do určitého data. Vše je uvedeno ve smlouvě o úvěru.

Oproti tomu se kreditní karty sjednávají na dobu neurčitou. Klient získá právo peníze čerpat a splácet opakovaně dle svých potřeb. Nemusí je používat vůbec a mít je pouze jako zálohu na horší časy. 

Výše pravidelné splátky není stanovena. Záleží na klientovi, kolik může na účet vráti. Určena je pouze výše minimální měsíční splátky a tu ovlivňuje výše vyčerpaných prostředků (např. 4 % z vyčerpané částky, minimálně 500 Kč). 

Shrnutí: Prostřednictvím debetní karty používáte vlastní peníze, zatímco kreditní karta je specifický druh půjčky.

Rozdíl č. 2 - kdo poskytuje debetní a kreditní karty

Poskytovateli finančních služeb jsou banky a nebankovní společnosti. Zatímco banky nabízí komplexní služby a produkty umožňující pohodlnou a snadnou správu osobních financí, různé druhy půjček i možnosti investic, ty nebankovní se zpravidla zaměřují na poskytování různých typů úvěrových produktů.

Bankovní účet si lze založit pouze u banky, a tudíž poskytovateli debetních karet mohou být jen ony. Jelikož současně nabízí půjčky, lze v jejich nabídkách běžně najít kreditní karty, jež tak představují jeden z mnoha nabízených bankovních produktů.

Naproti tomu nebankovní společnosti nemohou nabízet běžné účty ani debetní karty. V jejich nabídce lze narazit pouze na kreditní kartu. Není to však běžné a kreditní karty poskytuje jen několik málo nebankovních společností, zpravidla ty větší a známější.

Kreditní karta tedy není automatická služba, ale je nutné o ni požádat a splnit podmínky jako u běžné půjčky. Kreditní karta je samostatný produkt bez vazby na bankovní účet. Uživatel může vlastnit více kreditních karet. Debetní karta není samostatný produkt a je vydávána jen k bankovnímu účtu.

Rozdíl č. 3 - poplatky za vedení a používání platebních karet

Další rozdíly se týkají poplatků. S debetní kartou zpravidla souvisí pouze drobný poplatek za správu bankovního účtu. Některé banky si dokonce neúčtují poplatek žádný a debetní karta je tak zcela zdarma. Stále méně bank si také účtuje poplatek za výběr z bankomatu, a pokud ano, tak jen ve výši pár korun nebo pouze při výběru z cizího bankomatu.

Kreditní karta se při nesprávném používáním může značně prodražit. Jako u všech půjček je s využíváním kreditní karty spojená úroková sazba, která patří k těm vyšším. U bankovních kreditek se pohybuje okolo 20 % a u nebankovních společností se blíží až ke 30 %. 

U kreditních karet je běžný poplatek za správu účtu a poplatek za výběr hotovosti, který bývá dosti vysoký a běžně se pohybuje v řádu desítek i stovek korun za každý výběr. Může být paušální nebo se odvíjí od výše vybrané částky (např. 1 % z vybrané částky, minimálně 200 Kč).

Naše rada: Obecně se kreditní karty doporučuje používat pouze k bezhotovostní platební kartám a hotovost vybírat pouze v nezbytných případech.

Rozdíl č. 4 - výhody a další bonusy

Poslední rozdíly lze najít v doplňkových službách nabízených k platebním kartám. K debetní kartě je zpravidla nabízený pouze kontokorent, což je úvěrový limit. Lidově se používá výraz jít do mínusu. S používáním kontokorentu se váže vyšší úrok a někdy i poplatek. 

Ke kreditním kartám je nabízena celá řada výhod. Mezi ty nejčastější patří:

Náš tip: Při promyšleném používání může být kreditní karta skvělým pomocníkem, který nestojí ani korunu, a dokonce může i nějaké peníze přinést.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Existují stále půjčky bez dokládání příjmu?

13.11.2023

Některé nebankovní společnosti nabízí půjčky bez doložení příjmu, přestože jsou všichni poskytovatelé úvěrů v ČR povinni ověřovat schopnost splácet u každého žadatele. Nařizuje jim to zákon o spotřebitelském úvěru. Ten už ale neříká, jak přesně by to měli dělat. V čem jsou tyto půjčky nebezpečné a proč se jim vyhnout?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč