Krátkodobé půjčky: Kdy jsou výhodné a kdy je lepší se jim vyhnout?

12.09.2016
Krátkodobé půjčky: Kdy jsou výhodné a kdy je lepší se jim vyhnout? Potřebujete si půjčit pár tisíc korun? Stačí několik málo kliknutí a krátkodobá půjčka může být okamžitě vaše. Internet se doslova hemží nabídkami na takové půjčky. Jsou ale krátkodobé půjčky opravdu výhodné a levné nebo skrývají nejeden háček? Mohou přijít situace, kdy se krátkodobá půjčka vyplatí. Nemusí tomu ale být vždy.

V životě mohou nastat různé situace, které rychle vyřeší i malá půjčka. Není nutné si přitom hned půjčovat desetitisíce korun a zadlužit se na několik měsíců až let. Jak si ale takovou půjčku vybrat a kdo ji poskytuje? Krátkodobé půjčky nabízí desítky až stovky nebankovních úvěrových společností. V nabídkách bank je však najdete pouze výjimečně. A to bývá hlavní problém.

Dle platného zákona o spotřebitelském úvěru jsou půjčky do výše 4 999 korun vyjmuty z tohoto zákona. To znamená, že se jím nemusí řídit. Tohoto faktu bohužel zneužívá řada společností a krátkodobé půjčky se mnohdy stanou jejich hlavním ziskem. Úrokové sazby bývají neúměrně vysoké, stejně tak sankce za případné nesplácení půjčky. Podívejme se blíže na možné výhody a nevýhody krátkodobých půjček.

Krátkodobé půjčky jsou rychlé a dostupné

Mezi hlavní výhody půjček do 5 000 korun je jejich dostupnost a rychlost. Na žadatele o půjčku jsou kladeny výrazně menší nároky, než je tomu u bankovních půjček. Jsou tedy určené širšímu okruhu uživatelů nevyjímaje osoby bez pravidelného příjmu. O půjčku velice často žádají lidé, kteří by při žádosti o klasickou půjčku neuspěli, protože by nemohli doložit potvrzení o příjmu.

Vyřízení drobné půjčky je navíc rychlé. Jelikož se jedná o malý obnos, sjednání půjčky často zabere jen pár minut a veškerý proces navíc probíhá online. Z pohodlí svého domova obvykle stačí vyplnit pár údajů o žadateli a požadované půjčce. Peníze má žadatel k dispozici během několika hodin až dní.

Některé společnosti dokonce nabízí řadu výhod při poskytnutí první půjčky. Při trošce hledání může žadatel narazit na půjčku a ušetřit na úrocích či poplatcích. Některé společnosti si při první žádosti například neúčtují žádný úrok a později ani poplatek při předčasném splacení půjčky.

Pozor na vysoké úroky a sankce za nesplácení

Ne každá společnost však hraje fér. Mnohé poskytují půjčky za velice nevýhodných podmínek a úmyslně cílí na rizikovější skupiny žadatelů. Půjčku poskytnou komukoliv a právě ony vysoké poplatky jsou jejich hlavním ziskem. Těmto společnostem rozhodně nejde o poskytnutí půjčky, ale o získání “klienta na věčné časy”. Takový klient jim ve výsledku platí pouze sankce a v nejhorším případě může přijít i o veškerý majetek. Bohužel jsou známy i případy, kdy kvůli malé půjčce přišli dlužníci o dům či auto. Bohužel svůj majetek použili při zajištění půjčky.

To jsou ale nejhorší možné scénáře. Krátkodobé půjčky mívají vyšší úroky, nemusí to ale být pravidlem. Jelikož společností, které půjčky nabízí, existuje opravdu hodně, může si žadatel vybrat nejvýhodnější půjčku na trhu. Stačí se dobře dívat a porovnávat. Hlavní je důkladně se seznámit se smluvními podmínkami.

Ne vždy RPSN je objektivním ukazatelem

U běžných půjček se lidé často řídí hodnotou RPSN neboli roční procentní sazbou nákladů, která je považována za nejlepšího ukazatele výhodnosti půjčky. Jenomže u krátkodobých půjček se RPSN může pohybovat ve výši až několik desítek tisíc korun. To by tedy znamenalo, že se vždy jedná o nevýhodnou půjčku až lichvu. V tomto případě to je trochu odlišné.
 
Problém ve vysokém RPSN nespatřuje ani Česká obchodní inspekce (ČOI), která na trh s nebankovními půjčkami dohlíží. „ČOI neposuzuje výši RPSN, ale splnění povinností stanovených zákonem o spotřebitelském úvěru. Neúměrně vysoká sazba RPSN  není důvodem k uložení sankce,“ uvedla Miloslava Fléglová, mluvčí ČOI, a dodává: „Žadatel by měl využít práva volby a hledat výhodnější nabídku úvěru. Pokud je však spotřebitel s cenou půjčených peněz náležitě seznámen a srozuměn, jeho rozhodnutí půjčit si nemůže orgán dozoru zabránit.“

Platí, že čím nižší půjčka a kratší čas je, tím bývá hodnota RPSN vyšší. A férové firmy nemají problém uvést veškeré informace, které se krátkodobé půjčky týkají. Pokud to některá společnost odmítá, je vhodnější obrátit se na jinou. Také je třeba si uvědomit, že RPSN má význam u půjček s dobou splatnosti delší než jeden rok. Počítat roční průměr z něčeho, co skončí za týden nebo za měsíc, nemá smysl.

„Nemyslím si, že mikropůjčky, jen proto, že jsou podle měřítka RPSN drahé, jsou nemorální. I kdyby veškerý úrok nebyl 139 korun, ale jen 10 korun, tak by se RPSN pohybovala nad neoficiální hranicí lichvy, tedy nad 60 procenty. Ale asi každý pochopí, že úrok 10 korun za rychlou půjčku ve výši 1000 korun není žádná lichva,“ uvel Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni, která se problematikou půjček a dluhů zabývá dlouhodobě.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Vybereme půjčku

Finanční trh známe velmi dobře, a proto jsme schopni vám nabídnout dokonalé řešení v podobě výhodné půjčky, která bude vytvořena na míru přesně pro vás.

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě od nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky. U nás vyplníte pouze jednu jedinou žádost a půjčku ve výši od 500 do 2 500 000 Kč za vás ZDARMA zařídíme my. Na základě vašich požadavků a možností prozkoumáme trh a najdeme pro vás tu pravou půjčku přímo na míru. Férovou půjčku, která splní všechna vaše očekávání.


Spolupracujeme s kvalitními partnery, které si pečlivě vybíráme

Když půjčku, tak jedině s námi!
Porovnáme a vybereme tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Naši spokojení zákazníci

 • Stanislav D., Dolní Dvořiště

  “Rodiče nedávno oslavili 30. výročí svatby. Se sourozenci jsme se proto rozhodli, že jim zaplatíme pěknou dovolenou. Vzali jsme si společnou půjčku, kterou jsme si uzavřeli přes Půjčka.cz. Jejich nabídka byla velmi solidní a půjčku jsme měli vyřízenou do druhého dne. Rodiče byli z dovolené opravdu nadšení.”

  Stanislav D., Dolní Dvořiště
 • Václav L., Praha

  “Půjčkám jsem se vždy vyhýbal, protože jsem se bál, že bych se dostal do finančních problémů. Mít dluhy mě jednoduše děsilo. Přišla však chvíle, kdy jsem potřeboval auto kvůli nové práci. Rozhodl jsem se proto pro půjčku. Levnou půjčku jsem našel na webu Půjčka.cz. Peníze jsem měl k dispozici hned druhý den.”

  Václav L., Praha
 • Lukáš K., Hostín

  “Přestěhoval jsem se do menší vesničky u Mělníka a rozhodl jsem se koupit auto. Neměl jsem však dost vlastních peněz, a proto jsem se začal poohlížet po nějaké levné půjčce. Tu jsem našel na stránkách Půjčka.cz, které mi vyšly vstříc a půjčku jsem vyřídil během jednoho dne.”

  Lukáš K., Hostín
 • Miroslava D., Mladá Boleslav

  “Rozbilo se mi auto. Nešlo o nic zvláštního, ale na opravu jsem neměla dost peněz. Proto jsem si na Půjčka.cz vzala menší půjčku, která opravu bez problému pokryla. Banka by mi tak malou půjčku neschválila, ale na těchto stránkách to byla hračka.”

  Miroslava D., Mladá Boleslav

Články

Úroky z prodlení: Co to je, jak se vypočítávají a jak mohou být vysoké

29.11.2021

Půjčky neznamenají pouze snadné peníze, ale také velkou zodpovědnost. Předtím než o půjčku požádáte, ujistěte se, že znáte všechna rizika a povinnosti. Zpozdíte-li se se splátkami nebo přestanete půjčku splácet, hrozí vám finanční sankce. Ze zákona mají věřitelé nárok na úroky z prodlení.

×
žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč