
Nestrkejte hlavu do písku
V první řadě je potřeba zachovat chladnou hlavu a vzniklý problém neignorovat. Ačkoli to může nějakou dobu vypadat, že na vás věřitel s další splátkou „zapomněl“, opak je pravdou. Poskytovatelé půjčky vám dají nějaký čas na to, abyste přešlap (nesplácení půjčky) napravili.
Pokud ale dohodnutou splátku v období „hájení“ neuhradíte, začnou vás kontaktovat telefonicky, e-mailem a písemně. Pamatujte, že ignorovat výzvy se nevyplácí. Po nějaké době totiž můžou skončit exekucí a zabavením majetku. Proto situaci aktivně řešte!
Drtivá většina poskytovatelů půjček to ocení a přihlédne k vaší aktivitě. Pokud tedy tušíte, že budete mít problém uhradit další splátku, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o této nepříjemné situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.
Využijte možnost splátkových prázdnin
Spousta poskytovatelů půjček umožňuje odklad splátek bez sankcí nebo zápisu do registrů dlužníků. Tento odklad, jinak nazývaný též splátkové prázdniny, ale není tak úplně zadarmo. Věřitel si za službu účtuje zpravidla stokorunové poplatky. Po jejich zaplacení se vám automaticky splatnost půjčky posune.
I v tomhle případě ale dávejte pozor na opakované využívání služby, které může i sebevýhodnější půjčku pěkně prodražit. Pokud si splátku odložíte jednou, nic hrozného se nestane. Rozhodně ale nejde o způsob, jak situaci řešit z dlouhodobějšího hlediska.
Zajistěte si další prostředky pro splácení dluhu
Dalším krokem je analýza stávající finanční situace rodiny nebo jednotlivce. Zkuste najít oblasti, kde můžete ušetřit a tak vyčlenit další prostředky na splácení dluhu. Proto si sepište všechny pravidelné výdaje a hledejte, jak je co nejvíce snížit.
Často pomůže například změna dodavatele energií, pojistka převedená k nové pojišťovně, která vám nabídne výhodnější podmínky a často i nižší cenu. A jak zjistit, zda za zmíněné neplatíte víc, než je nezbytně nutné? Využijte praktických online srovnávačů a kalkulaček, které vám během několika mála minut prozradí, kde na vás čeká levnější nebo výhodnější produkt.
Zvažte konsolidaci nebo refinancování
Pokud vás trápí víc půjček nebo závazků, je na místě zvážit konsolidaci nebo jejich refinancování. Díky konsolidaci jsou jednotlivé půjčky sloučeny do jednoho většího balíku, u kterého je možné nastavit nové parametry. Jak říká mluvčí Air bank Jana Karasová pro web idnes.cz: „Klienti si mohou konsolidací svých půjček snížit měsíční splátku a v některých případech i přímo ušetřit tím, že získají novou nižší sazbu.“
Naproti tomu v rámci refinancování převádíme pouze jednu nevýhodnou půjčku anebo hypotéku k novému věřiteli, který opět umí navrhnout nižší splátky nebo změnit dobu splatnosti. Refinancované úvěry jsou bez poplatku, bez složitého papírování, a například u hypotéky není nutný ani nový odhad ceny nemovitosti. Vždy je ale dobré oba procesy důkladně promyslet a propočítat. Neuváženým rozhodnutím byste totiž mohli o spoustu dalších finančních prostředků přijít.