
Dokud nebyly zpřísněný podmínky poskytování úvěru, půjčky mohl nabízet doslova každý a komukoliv. To samozřejmě vedlo k nezodpovědným nabídkám půjček osobám, které neměly zaměstnání a pravidelný příjem, nacházely se ve finančních potížích a často byly předlužené.
Půjčky pouze pro osoby s příjmy a bez dluhů
To už by dle zákona nemělo být několik let možné. Půjčky tu smí poskytovat pouze instituce, které splňují zákonné podmínky a byla jim Českou národní bankou (ČNB) přidělena licence pro poskytování bankovních služeb, nebankovní poskytovatele či zprostředkovatele půjček.
Zároveň jsou všichni bankovni i nebankovní poskytovatelé u všech zájemců o půjčku povinni kontrolovat jejich úvěruschopnost. Půjčku by správně neměli poskytnout žadatelům, jejichž finanční situace naznačuje, že nebudou schopni dostát svým závazkům.
Nejčastější překážky k získání půjčky představují žádné, nepravidelné, nízké a nedostatečné příjmy a samozřejmě i vysoké dluhy. Důvodem k odmítnutí jsou také nesplácené dluhy nebo neschopnost doložit potvrzení o pravidelném příjmu. Půjčku by v ideálním případě měl získat pouze člověk s odpovídajícím příjmem a stabilním zaměstnáním.
Poskytovatelé půjček zastávají různé přístupy
Zákon sice poskytovatelům půjček ověřování platební schopnosti nařizuje, už jim ale neříká, jak to mají provést. Každý poskytovatel tak činí po svém. Nejpřísnější podmínky již tradičně zastávají banky. Nebankovní společnosti mívají způsoby ověřování značně rozdílné.
Největší a nejznámější nebankovní poskytovatelé svým přístupem hodně připomínají banky a trvají na doložení potvrzení příjmu od zaměstnavatele nebo daňovém přiznání u OSVČ a podnikatelů. Takové potvrzení o příjmu lze považovat za neprůstřelné.
Ostatní se spokojí s různými náhražkami za potvrzení od zaměstnavatele. Nejvíce se tomu blíží kopie výpisů z bankovního účtu žadatele za posledních tři měsíce a déle nebo výplatní pásky rovněž za několik posledních měsíců. To stejné už nelze říci o čestném prohlášení, do kterého žadatele o úvěr může uvést příjem, jaký chce.
Čestné prohlášení tak představuje ochranu poskytovatele půjček, který se v případě osočení z nezodpovědného poskytnutí půjčky bude bránit tím, že zájemce v žádosti o půjčku vyplnil nepravdivé či dokonce lživé informace.
Vyhýbejte se lichvářům. Půjčí každému a každého oberou
Také spotřebitelům je doporučováno dodržování zásad bezpečného půjčování. Mezi ně patří důrazné varování před následky lehkomyslného půjčování a neúměrného zadlužování.
Přesto se stále najde velká skupina žadatelů, kteří evidentně nemají příjmy na splácení. S poptávkou však roste nabídka. Menší skupina legálních poskytovatelů půjčky poskytuje i rizikovějším osobám. Také si za to účtují vyšší úroky, poplatky i sankce za nesplácení. Většinou se jedná o drobné půjčky ve výši několika tisíc korun, které na první pohled působí bezproblémově.
Na nejvíce rizikové skupiny a osoby ve finanční nouzi cílí nejrůznější podvodníci a lichváři, kteří půjčují za natolik nevýhodných podmínek, že je nelze dodržet. Jejich cílem však není získat peníze zpět, ale získat trvalý zdroj příjmů plynoucí z upomínek, úroků a pokut.
Neberte si půjčky na zbytečné a nepotřebné věci. Dluhy řešte co nejdříve. V případě potíží s dluhy se obraťte se žádostí o pomoc a radu na některé z finančních poraden, jejichž služby jsou bezplatné.