Co je to RPSN a na co si u něj dávat pozor? Poradíme!

12.04.2021
Co je to RPSN a na co si u něj dávat pozor? Poradíme! Obyčejná čtyři písmena tvoří zkratku, do které se schová mnohé. Setkáváme se s ním v každé druhé reklamě na půjčky a úvěry. Řeč je samozřejmě o RPSN – roční procentní sazbě nákladů – parametru, který bychom měli zohledňovat při výběru půjčky více než cokoli jiného. Co všechno vlastně RPSN obsahuje a na co si dát při jeho srovnávání pozor? Odpovědi na vás čekají v dnešním článku.

RPSN aneb seznamte se, prosím

Samotná zkratka je tvořená prvními písmeny termínu „Roční Procentní Sazba Nákladů“. Jedná se o celkové náklady spotřebitelského úvěru, které jsou vyjádřeny jako roční procento z celkové výše úvěru. Při výběru vhodné půjčky proto hraje zcela zásadní roli.

Jen si představte třeba situaci, kdy si chcete jednorázově půjčit 20 000 Kč a porovnáváte dva produkty s totožným úrokem 11 %. Zatímco u prvního je potřeba zaplatit poplatek za sjednání a každý měsíc pak další poplatky za vedení účtu, u druhého vám bude poskytovatel účtovat pouze úrok a jinak bude produkt zcela bez poplatků.

Zatímco procento úroku ukazuje jen cenu vypůjčených peněz bez dalších nákladů, RPSN spotřebiteli prozrazuje všechny reálné náklady, které bude potřeba uhradit. A právě výše uvedené poplatky za poskytnutí, schválení nebo vedení půjčky spadají do kategorie RPSN. Co dalšího se do RPSN může schovat?

Jak RPSN spočítat?

V každé smlouvě o půjčce či úvěru musí být ze zákona hodnota RPSN uvedena. Pokud si ale chcete RPSN spočítat ještě před tím, než si smlouvu vyžádáte, je dobré se připravit na to, že výpočet není tak jednoduchý a může i zkušenému matematikovi občas zamotat hlavu. Vzoreček pro výpočet RPSN je nicméně následující:

∑ i=1 až m Ai / (1 + r)i = ∑ j=1 až n Bj / (1 + r)j 

přičemž:

Asi tak není potřeb zdůrazňovat, že metoda tužky a papíru je pro obyčejného smrtelníka zbytečně komplikovaná a zdlouhavá. Naštěstí existuje nespočet online kalkulaček, které za vás hodnotu RPSN snadno spočítají. 

Dvakrát počítejte, jednou sjednávejte

A proč je vlastně RPSN tak důležité? Říká totiž, jak moc je půjčka ve finále (ne)výhodná. Pokud se proto rozhodujete mezi dvěma nebo vícero produkty, využijte praktických kalkulaček a online srovnávačů a zaměřte se nejen na úrok, ale zejména na hodnotu RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost.  

Pokud narazíte na půjčky, jejichž hodnoty RPSN jsou totožné, je dobré se zaměřit také na další servis poskytovatele vybrané půjčky. Zjistěte si proto, následující:

Pokud s vámi poskytovatel půjčky příliš nekomunikuje, není ochotný vysvětlit věci, kterým tak úplně nerozumíte nebo na vás vyvíjí nátlak, není to dobré znamení. V případě, že byste totiž řešili problémy (například se splácením půjčky), bude pravděpodobně stejně neochotný jako při sjednávání půjčky. 

Desatero závěrem aneb na co si dát při sjednávání půjčky pozor

 1. Objektivně zhodnoťte, zda si půjčku můžete dovolit 
 2. Půjčujte si pouze nezbytný objem finančních prostředků 
 3. Oslovujte pouze známé a ověřené společnosti 
 4. Prostudujte dostupné recenze a zkušenosti reálných klientů 
 5. Při výběru vhodného poskytovatele půjčky vzájemně porovnejte 
 6. Kromě úroku se zaměřte taky na hodnotu RPSN 
 7. Nevíte si s něčím rady? Nebojte se zeptat 
 8. Čtěte důkladně smlouvy a věnujte pozornost i poznámkám pod čarou a hvězdičkám 
 9. V případě problémů se splácením ihned poskytovatele kontaktujte 
 10. A hlavně mějte na mysli, že půjčka je sice dobrý sluha, ale špatný pán!

Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Vybereme půjčku

Finanční trh známe velmi dobře, a proto jsme schopni vám nabídnout dokonalé řešení v podobě výhodné půjčky, která bude vytvořena na míru přesně pro vás.

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě od nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky. U nás vyplníte pouze jednu jedinou žádost a půjčku ve výši od 500 do 2 500 000 Kč za vás ZDARMA zařídíme my. Na základě vašich požadavků a možností prozkoumáme trh a najdeme pro vás tu pravou půjčku přímo na míru. Férovou půjčku, která splní všechna vaše očekávání.


Spolupracujeme s kvalitními partnery, které si pečlivě vybíráme

Když půjčku, tak jedině s námi!
Porovnáme a vybereme tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Naši spokojení zákazníci

 • Stanislav D., Dolní Dvořiště

  “Rodiče nedávno oslavili 30. výročí svatby. Se sourozenci jsme se proto rozhodli, že jim zaplatíme pěknou dovolenou. Vzali jsme si společnou půjčku, kterou jsme si uzavřeli přes Půjčka.cz. Jejich nabídka byla velmi solidní a půjčku jsme měli vyřízenou do druhého dne. Rodiče byli z dovolené opravdu nadšení.”

  Stanislav D., Dolní Dvořiště
 • Václav L., Praha

  “Půjčkám jsem se vždy vyhýbal, protože jsem se bál, že bych se dostal do finančních problémů. Mít dluhy mě jednoduše děsilo. Přišla však chvíle, kdy jsem potřeboval auto kvůli nové práci. Rozhodl jsem se proto pro půjčku. Levnou půjčku jsem našel na webu Půjčka.cz. Peníze jsem měl k dispozici hned druhý den.”

  Václav L., Praha
 • Lukáš K., Hostín

  “Přestěhoval jsem se do menší vesničky u Mělníka a rozhodl jsem se koupit auto. Neměl jsem však dost vlastních peněz, a proto jsem se začal poohlížet po nějaké levné půjčce. Tu jsem našel na stránkách Půjčka.cz, které mi vyšly vstříc a půjčku jsem vyřídil během jednoho dne.”

  Lukáš K., Hostín
 • Miroslava D., Mladá Boleslav

  “Rozbilo se mi auto. Nešlo o nic zvláštního, ale na opravu jsem neměla dost peněz. Proto jsem si na Půjčka.cz vzala menší půjčku, která opravu bez problému pokryla. Banka by mi tak malou půjčku neschválila, ale na těchto stránkách to byla hračka.”

  Miroslava D., Mladá Boleslav

Články

Krátkodobé půjčky: Pomůžou nebo je lepší se jim vyhýbat?

22.09.2022

Obecně jsou krátkodobé půjčky hodnoceny jako rizikové a nedoporučují se. Přesto v životě mohou nastat situace, kdy může menší půjčka pomoci. Jak si takovou půjčku vybrat a na co dát pozor?

×
žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč