Číslo bankovního účtu na přání: Které banky tuto službu nabízí, jak to funguje a kolik to stojí?

29.10.2021
Číslo bankovního účtu na přání: Které banky tuto službu nabízí, jak to funguje a kolik to stojí? Podobně jako si můžete na auto dát SPZ dle vlastního přání, některé banky umožňují volbu čísla bankovního účtu. Tato služba je však na rozdíl od extra poznávací značky zdarma. Zatím ji však nabízí pouze několik bank. Které to jsou a jak to funguje?

Nejedná se o běžný převod čísla účtu, kdy si z původní banky necháte přenést stejné číslo a změní se akorát čtyřčíselný kód banky za lomítkem. To provádí většina bank na trhu. I zde však platí, že stejné číslo nesmí mít před vámi jiný klient. 

Číslo účtu na přání zatím nabízí jen několik bank

U některých bank si můžete navrhnout jedinečné číslo účtu dle svého přání. „Většinou si klienti volí data narození, rodná čísla nebo telefonní čísla,” uvedla Petra Kopecká, mluvčí v Raiffeisenbank, jedné ze vstřícnějších bank. Tuto službu totiž zatím nabízí jen několik bank působících na českém trhu.

Také se liší možnosti výběru vlastního číslo bankovního účtu. Jen čtyři banky nechají klienta vybrat téměř celé číslo, další dvě banky nabízí jen výběr z předem vygenerovaných čísel, jež jsou volná. Nicméně se jedná o službu navíc, která je pro klienty zdarma. 

Banky (ne)nabízející volbu čísla bankovního účtu:

Banka

Číslo bankovního účtu na přání

Air Bank

ne

Banka Creditas

ano (ne aktivně)

Česká spořitelna

pouze pro firmy

ČSOB

ano

Equa bank

ne

Expobank

ne

Fio banka

ano

Hello bank

ne

J&T Banka

ne

Komerční banka

ano

mBank

ne

Moneta Money Bank

ano

Raiffeisenbank

ano

Sberbank

pouze z nabídky automaticky vygenerovaných

Trinity Bank

ano (ne aktivně)

UniCredit Bank

ne

Zdroje: Banky

Vědět byste měli také, že číslo účtu na přání není přenositelné. V případě výměny banky dostanete automaticky nové číslo nebo si budete muset vymyslet úplně nové. I když se vám přece jen podaří získat úplně stejné číslo, vždy dojde ke změně kódu banky za lomítkem. Alespoň zatím.

Jak si zvolit správné číslo účtu

Než se však s nadšením pustíte do tvorby vašeho ideálního čísla účtu, zjistěte si pravidla, které stanovila Česká národní banka. Číslo bankovního účtu totiž musí mít jednotný vzhled, přes který vlak nejede, jak se říká.

Podoba čísla účtu bývá u jednotlivých bank rozdílná. Mohou být kratší i delší. Některé banky používají ještě předčíslí. Ačkoliv to na první pohled nevypadá, pravidla pro tvorbu čísla účtu jsou pevně stanovená a řídí se dle systému nazvaného MODULO 11

Jak to tedy funguje? 

Každá číslovka se násobí předem danou váhou. Poté se všechny číslice sečtou. Výsledný součet musí být dělitelný číslovkou 11. Vámi vymyšlené číslo si lze jednoduše ověřit na webových stránkách České národní banky.

Druhou nepřekonatelnou podmínkou je kód banky, který má každá banka pevně přidělený, a změnit jej nelze. Jedná se o čtyřmístný číselný kód, který se uvádí za lomítkem osobního čísla účtu.

Použít samozřejmě nelze číslo, které už ve zvolené bance využívá jiný klient. Respektovat je třeba interní pravidla banky. Volbu čísla účtu je zpravidla možné využít pouze při zakládání nového účtu, již stávající účet “přečíslovat” nelze. Pokud tedy plánujete změnit banku a rádi byste si číslo zvolili, volte pouze mezi bankami, které tuto služby nabízí.

Pravidla banka, které číslo na přání umožňují

Noví klienti Raiffeisenbank si mohou vybrat až desetimístné číslo bankovního účtu. Hotové číslo nesmí být už používané a musí projít ověřením dle MODULO 11. 

U ČSOB mají klienti na výběr mezi dvěma variantami. V prvním případě může mít číslo účtu šest až devět míst a klient si může sám zvolit kombinaci čtyř až osmi čísel. Druhá varianta je založená na telefonním čísle. Výsledné číslo účtu má u této varianty deset míst.

Fio bank si klade více podmínek. Volitelné číslo účtu může mít osm až deset míst, přičemž devitímístné číslo nesmí začínat číslovkami 9 nebo 19 a destimístné čísly 1 a 2. Zvolit si lze číslo u osobního i podnikatelského účtu.

Komerční banka a Moneta Money Bank volbu čísla účtu umožňují fyzickým osobám, tak i podnikatelům a větším firmám. U Komerční banky platí, že maximální délka činí šestnáct míst a z nejméně dvě číslice nesmí být 0. Česká spořitelna volbu čísla účtu umožňuje jen korporátním zákazníkům.
Banky Creditas a Trinity tuto službu nenabízí aktivně. Pokud však o ní klient sám požádá, pravděpodobně nebude odmítnut. Je to považované za nadstandardní přístup ke klientům a záleží na ochotě pobočky, kterou klient navštíví.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Podvodné půjčky: Jak je poznat a nenaletět

19.03.2023

V každém oboru se najdou lidé poctiví, ale i podvodníci, kteří se chtějí obohatit bez práce a na úkor ostatních. Konkrétně oblast půjček z logických důvodu tento nepoctivý druh lidí vyloženě láká. Zjistěte, jak snadno odhalit podvodnou půjčku.

×
žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč