
Palubky za tisícovku
Ceny stavebních materiálů dramaticky rostou. Zatímco třeba takové smrkové palubky byly ještě nedávno za pětistovku, dneska už se jejich cena vyšplhala na rovných tisíc korun. Na tuhle skutečnost upozorňuje třeba web Novinky.cz. Naprosto totožná situace je též u jiných materiálů. Roste cena sádrokartonu, dlažeb, obložení a třeba i drenážních trubek. Ceny jsou často klidně o 150 procent vyšší, oproti době před pandemií.
Nejsou lidi ani materiál
Problémem je i nepřiměřeně dlouhá dodací lhůta. Pokud jste se rozhodli pro dřevěné stavební materiály, počítejte s tím, že v termínu dům rozhodně nedostavíte. Podle některých ekonomů a stavařů se dokonce na některé typy stavebních materiálů stojí fronty jako za minulého režimu. To prodražuje realizaci staveb, což v konečném důsledku bude tlačit na růst cen na realitním trhu.
Kalkulace ze začátku roku jsou nyní k ničemu
Vzhledem k výše uvedeným informacím se řadě zájemců o bydlení ve vysněném domku hroutí vypočtené kalkulace. Ty, které si nechali zájemci o hypotéku zpracovat například letos na jaře, jsou jim už nyní prakticky k ničemu. Projektanti a stavebníci mají potíže s tím, jak ceny nastavit, a lidem, kteří si na nové bydlení většinou berou hypotéky, nemusí peníze zdaleka stačit. Třeba takové zdražení ve výši 10 procent může v reálu znamenat statisíce navíc.
Hypotéku si můžete navýšit za určitých podmínek
Pokud už teď víte, že se sjednanou hypotékou nevystačíte, můžete požádat o její navýšení. Zde je ale potřeba počítat s jednou zásadní podmínkou, která říká, že není možno manipulovat s hypotékou ve chvíli, dokud není ukončeno její čerpání. Co to znamená v praxi? Především to, že nelze zvyšovat stávající úvěrový rámec hypotéky, který je dán úvěrovou smlouvou.
Připravte se na nové prověřování
Pokud už hypotéku splácíte a požádáte o její navýšení, připravte se na to, že banka se bude znovu zajímat o vaši bonitu a hodnotu zajištění. I v případě navyšování hypotéky musí být splněna doporučení České národní banky ohledně limitů ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Při navýšení hypotečního úvěru pak máte dvě možnosti:
-
Sjednání navýšení hypotéky: Tady jde prakticky o stejný proces, jako když žádáte o novou hypotéku. Při žádosti o navýšení se každý případ posuzuje individuálně na základě konkrétních podmínek dané hypotéky a vybrané banky.
-
Navýšení hypotéky v rámci refinancování: Refinancovat svou hypotéku můžete po uplynutí doby fixace a to jak u své stávající, tak i u nové banky. Během refinancování stávající hypotéky je pak možno nastavit výhodnější podmínky splácení i vyšší částku.
Dokumenty, bez kterých se neobejdete
Počítejte s tím, že k navýšení hypotéky bude potřeba doložit spoustu dokumentů, mezi které patří:
-
Odhad ceny nemovitosti
-
Doklad totožnosti
-
Aktuální potvrzení o příjmu či daňové přiznání
-
Původní smlouvu o úvěru
-
Potvrzení o vyčíslení dluhu od stávající banky
-
Zástavní smlouva
-
Fotografie nemovitosti
-
Příslib o vymazání zástavního práva
-
Výpis z katastru
Navýšení stávající hypotéky též rozhodně není záležitostí jednoho dne. Pokud tedy víte, že si s vypůjčenými prostředky nevystačíte, začněte jejich navýšení řešit hned, jakmile to bude možné. Pokud si chcete celý proces výrazně usnadnit, vyplatí se přemýšlet o pomoci hypotečního specialisty.