Ceny stavebního materiálu stále rostou: Kdy lze přistoupit k navýšení hypotéky?

17.06.2023
Ceny stavebního materiálu stále rostou: Kdy lze přistoupit k navýšení hypotéky? Z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví rostou. V dubnu šlo o meziroční nárůst o 6 %, což je oproti lednovým 14,3 % výrazně nižší. Nicméně stále platí, že tento trend zdražuje nejen nákup nemovitostí, ale i jejich výstavbu. Lze kvůli vyšším cenám navýšit hypotéku? Jaké další možností řešení existují?

Rostoucí ceny ve stavebnictví patří k hlavním příčinám prodražování výstavby rodinného domu. Pokud před rokem stačilo 10 milionů Kč, letos si lidé připlatí dalších cca 20 milionu Kč navíc. Zatím nekončící růst cen prohlubuje už tak zhoršenou dostupnost vlastního bydlení a situace se v nejbližších měsících pravděpodobně výrazně nezmění.

Meziroční růst cen materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví v roce 2023:

Leden

14,3 %

Únor

13,8 %

Březen

10,2 %

Duben

6 %

Zdroj: ČSÚ

Možnosti řešení, když původní hypotéka nestačí na dostavbu

Pro stavějící, jimž se kvůli nárůstu cen ve stavebnictví, případně i z jiných důvodů, zvýší rozpočet na stavbu domu, existuje několik řešení:

Navýšení stávající hypotéky umožňují jen některé banky

Podmínky se u jednotlivých bank liší, a je proto doporučeno se na možnost navýšení stávající hypotéky ptát nejlépe už při jejím sjednávání.

Například u ČSOB je nutné požádat o druhou hypotéku nebo půjčku na bydlení do 1 milionu Kč. Česká spořitelna nemá problém hypotéku navýšit až o 20 %. Komerční banka nabízí Hypotéku 2 v 1, kdy lze požádat až o dalších 800 000 Kč navíc k původní částce. Air Bank, Fio banka a mBank řeší jednotlivé žádosti individuálně.

Přerušení a ukončení čerpání hypotéky může být zpoplatněno

V horším případě se lidé uchýlí k rozhodnutí čerpání hypotéky pozastavit nebo ji vůbec nezačnou čerpat. Stavbu poté buď nabídnou k prodeji nebo se rozhodnou počkat, až ceny stavebního materiálu klesnou na přijatelnou úroveň.

Také v tomto případě zastávají hypoteční banky rozdílné podmínky. Některé si za odstoupení od hypotéky účtují poplatek až 5 % z nevyčerpané částky, jiné nic. Některé banky si poplatek naúčtují, ale jeho výše se může lišit podle důvodu ukončení čerpání. Rozhodující roli může hrát i zbývající výše hypotéky.

Například Raiffeisenbank a Equa bank si účtují poplatek pouze tehdy, když nebylo vyčerpáno více než 50 % z objemu hypotéky. U UniCredit Bank je hraniční 20 % nevyčerpané hypotéky. Komerční banka si bere 5 %, Air Bank a Fio banka si poplatek neúčtují a mBank si účtuje 4 000 Kč. Ostatní banky případy řeší individuálně dle situace konkrétního klienta s přihlédnutím k objektivním okolnostem.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč