Aktuální dění na trhu s půjčkami: Spotřebitelské úvěry zlevňují, hypotéky budou dražší

26.08.2021
Aktuální dění na trhu s půjčkami: Spotřebitelské úvěry zlevňují, hypotéky budou dražší Zadlužování tuzemských domácností po několika letech opět stouplo. Důvodem je nepochybně koronavirová pandemie, která obrátila život v Česku i ve světě vzhůru nohama. Za vyšší zadlužení českých domácností ale mohou i dostupnější spotřebitelské úvěry, kterými jejich poskytovatelé bojují o každého nového zákazníka, ale i zdražování na poli úvěrů hypotečních, o které se naopak zasloužila Česká národní banka. Jak to bude na trhu s půjčkami vypadat v následujících měsících? Máme pro vás malý přehled.

České domácnosti dluží 1,942 bilionu korun

Ze statistik České národní banky (ČNB) vyplývá, že dluhy českých domácností u bank stouply v červnu meziměsíčně o 19,6 miliard Kč na 1,942 bilionu korun. Proti loňskému červnu byly dluhy domácností vyšší o 145,4 miliard Kč, což je rozhodně částka hodná k zamyšlení. Důvodem byla nepochybně koronavirová krize, ztráta pracovních míst a vládní opatření omezující provoz služeb i obchodů. 

K vyššímu zadlužení mohl též přispět i generální pardon ministryně financí, která po dohodě s poskytovateli hypoték a spotřebitelských úvěrů vyhlásila úvěrové moratorium. To umožnilo odklad splátek bez sankcí pro dlužníky zasažené koronavirovou pandemií. Po vypršení lhůty generálního pardonu ale bylo nutno závazky opět splácet, což donutilo některé domácnosti hledat způsoby, jak získat peníze navíc. 

Ze statistik ČNB dále vyplývá, že si lidé berou půjčky především na bydlení. V červnu letošního roku měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení za 1,506 bilionu korun, proti květnu tak stouply o procento. Spotřebitelské úvěry se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,9 procenta a dosáhly 269 miliard korun. Co ovšem klesá, je zadlužení firem. A s podobným trendem počítají finanční experti i do budoucna.

Na levnější půjčky nedosáhne každý

Ruku v ruce s vyšším zadlužením domácností jdou i dostupnější spotřebitelské úvěry. Jak ukazují data Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, zveřejněná na portálu fxstreet.cz, průměrné úrokové sazby z úvěrů v letošním druhém kvartálu postupně klesají. V červnu byla jejich hodnota nejníže od začátku tohoto roku, a činila 5,67 %.

Důvodem je postupně se oživující trh se spotřebitelskými půjčkami a úvěry, ale i boj o zákazníka, kdy jednotliví poskytovatelé půjček nabízí novým klientům zajímavé úroky i další benefity (např. v podobě první půjčky zdarma, bezplatném odkladu splátek apod.). 

Průměrná úroková sazba se podle hlavního analytika Broker Consulting meziměsíčně snížila o 0,34 procentního bodu. Ve finále je ale potřeba zmínit, že snižování průměrných úrokových sazeb nebude mít na samotné žadatele o půjčku žádný větší vliv. Hlavně u spotřebitelských úvěrů totiž platí, že každý klient je jiný a může mít jinou sazbu

Hypotéky budou dražší

Bohužel stejný trend nečeká hypoteční úvěry, které by měly dle prognóz odborníků postupně zdražovat. Za tento jev může v první řadě zvýšení repo sazby ze strany České národní banky, která vzrostla z 0,5 na 0,75 procenta. „Zvýšení sazby centrální banky se určitě stane argumentem pro další zdražování hypotečních úvěrů,“ zhodnotil pro web lidovky.cz hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Z reakcí bank naštěstí vyplývá, že rozhodnutí ČNB o zvýšení úrokových sazeb nepovede k okamžitému zdražení úvěrů či zvýšení úročení vkladů. Postupně se ale budou sazby zvyšovat v souladu s vývojem tržních sazeb. Banky nicméně tento krok ČNB očekávaly a už v minulosti úroky hypotečních úvěrů postupně navyšovaly, čímž reagovaly na vývoj tržních sazeb, které zohledňují řadu faktorů, a to včetně budoucího zvyšování sazeb ze strany ČNB. 


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Podvodné půjčky: Jak je poznat a nenaletět

19.03.2023

V každém oboru se najdou lidé poctiví, ale i podvodníci, kteří se chtějí obohatit bez práce a na úkor ostatních. Konkrétně oblast půjček z logických důvodu tento nepoctivý druh lidí vyloženě láká. Zjistěte, jak snadno odhalit podvodnou půjčku.

×
žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč