
České domácnosti dluží 1,942 bilionu korun
Ze statistik České národní banky (ČNB) vyplývá, že dluhy českých domácností u bank stouply v červnu meziměsíčně o 19,6 miliard Kč na 1,942 bilionu korun. Proti loňskému červnu byly dluhy domácností vyšší o 145,4 miliard Kč, což je rozhodně částka hodná k zamyšlení. Důvodem byla nepochybně koronavirová krize, ztráta pracovních míst a vládní opatření omezující provoz služeb i obchodů.
K vyššímu zadlužení mohl též přispět i generální pardon ministryně financí, která po dohodě s poskytovateli hypoték a spotřebitelských úvěrů vyhlásila úvěrové moratorium. To umožnilo odklad splátek bez sankcí pro dlužníky zasažené koronavirovou pandemií. Po vypršení lhůty generálního pardonu ale bylo nutno závazky opět splácet, což donutilo některé domácnosti hledat způsoby, jak získat peníze navíc.
Ze statistik ČNB dále vyplývá, že si lidé berou půjčky především na bydlení. V červnu letošního roku měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení za 1,506 bilionu korun, proti květnu tak stouply o procento. Spotřebitelské úvěry se podle ČNB meziměsíčně zvýšily o 0,9 procenta a dosáhly 269 miliard korun. Co ovšem klesá, je zadlužení firem. A s podobným trendem počítají finanční experti i do budoucna.
Na levnější půjčky nedosáhne každý
Ruku v ruce s vyšším zadlužením domácností jdou i dostupnější spotřebitelské úvěry. Jak ukazují data Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů, zveřejněná na portálu fxstreet.cz, průměrné úrokové sazby z úvěrů v letošním druhém kvartálu postupně klesají. V červnu byla jejich hodnota nejníže od začátku tohoto roku, a činila 5,67 %.
Důvodem je postupně se oživující trh se spotřebitelskými půjčkami a úvěry, ale i boj o zákazníka, kdy jednotliví poskytovatelé půjček nabízí novým klientům zajímavé úroky i další benefity (např. v podobě první půjčky zdarma, bezplatném odkladu splátek apod.).
Průměrná úroková sazba se podle hlavního analytika Broker Consulting meziměsíčně snížila o 0,34 procentního bodu. Ve finále je ale potřeba zmínit, že snižování průměrných úrokových sazeb nebude mít na samotné žadatele o půjčku žádný větší vliv. Hlavně u spotřebitelských úvěrů totiž platí, že každý klient je jiný a může mít jinou sazbu
Hypotéky budou dražší
Bohužel stejný trend nečeká hypoteční úvěry, které by měly dle prognóz odborníků postupně zdražovat. Za tento jev může v první řadě zvýšení repo sazby ze strany České národní banky, která vzrostla z 0,5 na 0,75 procenta. „Zvýšení sazby centrální banky se určitě stane argumentem pro další zdražování hypotečních úvěrů,“ zhodnotil pro web lidovky.cz hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Z reakcí bank naštěstí vyplývá, že rozhodnutí ČNB o zvýšení úrokových sazeb nepovede k okamžitému zdražení úvěrů či zvýšení úročení vkladů. Postupně se ale budou sazby zvyšovat v souladu s vývojem tržních sazeb. Banky nicméně tento krok ČNB očekávaly a už v minulosti úroky hypotečních úvěrů postupně navyšovaly, čímž reagovaly na vývoj tržních sazeb, které zohledňují řadu faktorů, a to včetně budoucího zvyšování sazeb ze strany ČNB.