Půjčky a hypotéky v roce 2023: Ovlivní klesající inflace i úrokové sazby?

12.07.2023
Půjčky a hypotéky v roce 2023: Ovlivní klesající inflace i úrokové sazby? Prognózy ekonomů jsou pro tento rok mírně pozitivní. Česká ekonomika se dostala z recese a míra inflace je letos očekávaná v průměru na 11 %. Na konci roku by měla dokonce spadnout k 8 % a v příštím roce by se měla pohybovat okolo 3 %. Jak se současný vývoj odrazí na trhu s půjčkami?

Za zlepšující se ekonomikou stojí klesající ceny energií na světových trzích a odeznívající potíže v dodavatelských vztazích. Navzdory poklesu cen energií však bude konečná cena pro domácnosti snižovaná jen postupně a vyšším cenám budou české domácnosti čelit ještě letos. Podobný vývoj je očekáván i na trhu s půjčkami.

Úrokové sazby ČNB začnou klesat

Podle ekonomů úrokové sazby ČNB v květnu dosáhly svého vrcholu a měly by začít pomalu klesat. Prognózy vývoje sazeb jsou však pro rok 2023 velmi různorodé.

Některé zmiňují stabilní vývoj, jiné mírný pokles a další předpokládají citelnější pokles úrokových sazeb až na 6 %. Vyloučit ale nelze ani mírné zvýšení v brzké době. Česká bankovní asociace (ČBA) předpovídá, že na konci letošního roku bude základní sazba ČNB činit 6,5 % a na konci roku 2024 klesne na 4,25 %.

Trh s půjčkami a hypotékami mírně ožil

Probíhající změny začaly zatím jen nepatrně ovlivňovat bankovní i nebankovní půjčky a hypotéky, přesněji řečeno jejich úrokové sazby a RPSN. Zejména hypoteční trh se od poloviny minulého roku ocitl v útlumu a počet uzavřených hypoték byl nejnižší za poslední dvě desetiletí.

Úroková sazba u hypoték se momentálně pohybuje okolo 6 % a stále platí, že je na nejvyšší úrovni za posledních 20 let. Reálné nabídkové sazby se pohybují mezi 6 až 7 %, přičemž průměr za posledních šest měsíců stagnuje těsně nad 6 %.

Úroková sazba u spotřebitelských úvěrů se meziměsíčně snížila na 9,45 %. Podle analytiků se úrokové sazby nebudou pravděpodobně výrazně měnit ani v nadcházejícím období.

Výrazné změny úrokových sazeb u půjček není očekáván

Další vývoj úrokových sazeb u hypoték a půjček bude obecně záviset na dalším vývoji inflace. Dle prognózy ČNB dosáhla inflace vrcholu na konci roku 2022 a letos by měla klesat. Pokles úrokových sazeb u hypoték však bude pozvolný a nízkých úrokových sazeb z let 2020 a 2021 se jen tak nedočkáme.

Chcete-li mít přehled o aktuálních úrokových sazbách, sledujte srovnání půjček online, kde najdete současnou nabídku nebankovních i bankovních půjček.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Navrhneme řešení

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě přes nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky.


Když půjčku, tak jedině přes nás!
Porovnáte a vyberete si tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Články

Jak lépe ochránit své platební údaje na internetu

11.12.2023

Nakupování přes internet je jednoduché, rychlé a především pohodlné. Při nedodržení základních bezpečnostní pravidel však hrozí zneužití platebních údajů a ztráta peněz. Jaká konkrétní rizika vám při nakupování online hrozí a jak se před nimi můžete účinně chránit?

žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč