
Bankovní půjčka
Jak už název tohoto produktu napovídá, jedná se o půjčku, kterou poskytuje banka. V takovém případě je často potřeba počítat s přísnějšími podmínkami vyřízení a schválení žádosti o půjčku. Žadatel se musí prokázat dobrou bonitou a finanční minulostí, stejně jako dostatečným příjmem, případně zástavou.
Bezhotovostní půjčka
Bezhotovostní půjčkou rozumíme takovou půjčku, která není žadateli vyplácena v hotovosti, ale zasílána na bankovní účet. Někteří poskytovatelé navíc vyžadují ověření účtu klienta prostřednictvím jednokorunového ověřovacího poplatku. Poskytnutí peněz na účet žadatele je obvykle otázkou několika minut, maximálně pak dní.
Bonita
Bonita je vlastně hodnocením schopnosti zákazníka dostát svým závazkům vůči instituci, od které si půjčuje peníze. Na bonitu má vliv nejen finanční historie žadatele, ale také jeho příjmy, pravidelné výdaje a závazky. Stejně tak ji může ovlivňovat i typ pracovní smlouvy, vzdělání nebo třeba věk žadatele.
Dlužník
Dlužník představuje osobu, která je na základě obchodní smlouvy s úvěrovou společností povinna zaplatit vypůjčenou finanční částku včetně úroku v určitém časovém období. Pokud by k dorovnání dluhu nedošlo, budou dlužníkovi účtovány sankce v podobě pokut nebo poplatků.
Doba splatnosti
Doba (časový úsek), ve které musí být vypůjčená částka navrácena věřiteli. Některé společnosti umožňují dobu splatnosti prodloužit prostřednictvím tzv. odkladu splátek, neboli splátkových prázdnin. Ty jsou často zpoplatněné menší částkou.
Jistina
Jde o peněžní částku, kterou si klient banky nebo nebankovní společnosti vypůjčil a teď ji vrací. Součásti jistiny nejsou úroky a poplatky. Část splátky, o kterou se jistina snižuje, se nazývá úmor.
Hotovostní půjčka
Na rozdíl od bezhotovostní půjčky, kterou jsme zmínili výše, je ta hotovostní vyplácená v hotovosti. A to buď během návštěvy zástupce společnosti, kterou klient osloví nebo přímo na pobočce vybraného poskytovatele půjčky. Některé společnosti dokonce umožňují vybrat si peníze v hotovosti na vybraných čerpacích stanicích nebo v trafikách.
Hypotéka
Hypotékou rozumíme dlouhodobý úvěr (v řádech několika statisíců, častěji spíš milionů), zajištěný zástavním právem k nemovitosti.
Krátkodobá půjčka
Krátkodobou půjčkou rozumíme například půjčku do další výplaty, která slouží k překlenutí nepříznivého období. Taková půjčka má splatnost pouze několik dnů (maximálně 30) a pohybuje se v řádech několika tisíců korun.
Nebankovní půjčka
Nebankovní půjčku, jak už ostatně název tohoto produktu napovídá, poskytují nebankovní společnosti. Oslovit je můžete v případě, že u banky s žádostí neuspějete (např. z důvodu nízkého příjmu, nedostatečné bonity nebo špatné finanční minulosti). Počítejte ale s tím, že riziko, které nebankovní společnost poskytováním některých produktů (např. půjčka bez dokládání příjmu potvrzením od zaměstnavatele, nebo půjčka bez registru) podstupuje, se projevuje na výši úroků.
Pohledávka
Nejde o nic jiného, než o nárok věřitele na finanční plnění ze strany klienta.
Pojištění schopnosti splácet
Nehoda není náhoda a neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pokud proto vážně uvažujete o půjčce nebo hypotéce, měli byste zvážit také možnost sjednání pojištění schopnosti splácet. To vás ochrání v případě výpadku příjmu nebo vleklé nemoci.
Prodloužení splatnosti
Prodloužení splatnosti, nebo také splátkové prázdniny, umožňují překročit sjednané splátkové období za dohodnutou finanční úplatu (nejčastěji v řádech stokorun).
Půjčka
Půjčkou rozumíme poskytnutí peněz za úrok. Věřitelská společnost klientovi zapůjčí peníze na určité období, ve kterém je dlužník povinen půjčku splácet (nebo jednorázově splatit). Jako odměnu za poskytnutí peněžní sumy si věřitel účtuje úrok.
Půjčka bez registru
Jde o půjčku, kterou nabízí zejména nebankovní společnosti. Ty při poskytování finančních prostředků nenahlíží do registrů dlužníků, nebo negativní záznam zde neberou jako překážku. Riziko, které ale tímto úvěrováním společnosti podstupují, jde ruku v ruce s vyššími úroky (například oproti bankovním půjčkám).
Půjčka bez úroků
Neboli také „první půjčka zdarma“ – je vlastně promo akce úvěrových společností, které lákají nové klienty na nulové úroky a poplatky první sjednané půjčky. Pokud splníte podmínky, které společnost nastavila, je půjčka zcela zdarma s nulovým úrokem. Vždy jde ale o klientovu první půjčku, kterou musí vrátit v dohodnutém termínu.
Půjčka do výplaty
Jde o krátkodobé poskytnutí finančních prostředků a produkt, který najdete zejména v portfoliu nebankovních společností. Půjčka do výplaty (nebo také mikropůjčka) slouží k překlenutí krátkodobého nepříznivého období. Peníze je zpravidla potřeba vrátit do 30 dnů.
Půjčka online
Jak už název tohoto produktu napovídá, jedná se o půjčku, kterou můžete sjednat a vyřídit bez toho, abyste opustili pohodlí svého domova. Žádost vyplníte online a počkáte si na její schválení, které je otázkou několika hodina, maximálně pak dnů.
RPSN
Zkratka RPSN označuje roční procentní sazbu nákladů úvěru. Do RPSN se tak nezapočítává pouze úrok, ale také další poplatky (například za schválení půjčky, vedení úvěru nebo předčasné splacení), pojištění apod.
Rychlá půjčka
Jde o peníze, které klient získá v krátké době. Zpravidla jde o několik hodin, maximálně pak dnů. Žádost lze většinou vyplnit online a peníze jsou připsány obratem na bankovní účet žadatele.
Smluvní pokuta
Jde o sankci, která je dlužníkovi účtována ve chvíli, kdy poruší smluvní nebo obchodní podmínky (například nedodrží stanovenou splatnost půjčky).
Splátka
Jde o peněžní částku, kterou dlužník v pravidelných intervalech (nebo jednorázově) splácí věřiteli. Součástí splátky jsou nejen úroky, ale i poplatky, případně pojistné (je-li sjednáno společně s produktem).
Splátkové prázdniny
Splátkové prázdniny jsou vlastně odkladem splátek a klient je může využít ve chvíli, kdy ví, že další splátku půjčky neuhradí. Odklad je často spojen s menším poplatek (zpravidla v řádech stokorun). Pokud byste ho ale využívali opakovaně, může se vám i sebevíce výhodná půjčka prodražit.
Splátkový kalendář
Jde vlastně o časový harmonogram postupného plnění závazků (splácení) vůči věřiteli. Je zde přesně uvedena výše dlužné částky a datum splatnosti jednotlivých splátek.
Spotřebitelský úvěr
Půjčka fyzickým osobám, která slouží k financování nepodnikatelských potřeb. Úvěr může být jak bankovní (poskytován bankou), tak nebankovní (poskytován nebankovní společností).
Upomínka
Je upozornění klienta na uhrazení částky, která nebyla zaplacena v řádném termínu. Pokud by klient tuto upomínku ignoroval, může věřitel přistoupit k sankcím, v krajním důsledku i exekuci.
Účelový spotřebitelský úvěr
Jde o půjčku, kterou lze využít pouze na financování určitých potřeb (například koupi nebo výstavbu nemovitosti, její vybavení, pořízení automobilu apod.). Využití prostředků klient dokládá skrze faktury a další související dokumenty.
Úrok
Určitá částka, kterou je dlužník povinen zaplatit úvěrové společnosti jako odměnu za půjčení peněz. Uvádí se v procentuální hodnotě z dlužné částky za časové období.
Úroková sazba
Jde o cenu půjčky vyjádřenou v procentech za rok.
Věřitel
Společnost nebo subjekt poskytující půjčku žadateli. Může jím být jak banka, tak nebankovní společnost nebo jednotlivec.
Zajištěný úvěr
U některých úvěrů dlužník ručí zastavením svého (většinou nemovitého) majetku, jindy například směnkou nebo uzavřeným životním pojištěním s případným plněním ve prospěch banky.