Půjčka mezi příbuznými a přáteli: Jak ochránit své peníze i dobré vztahy

22.08.2022
Půjčka mezi příbuznými a přáteli: Jak ochránit své peníze i dobré vztahy Říká se, že pořádek dělá přátele. Přesto při půjčování peněz rodině a přátel lidé často riskují. S ohledem na udržení dobrých vztahů ignorují doporučení odborníků ohledně sepsání písemné smlouvy a peníze půjčují jen tak na dobré slovo.

Z průzkumu z roku 2016 agentury STEM/MARK vyplývá, že o půjčku svého příbuzného nebo blízkého přítele požádá až 40 % Čechů. Nejčastěji se s prosbou o půjčku obrací děti na své rodiče. Neobvyklé ale nejsou ani půjčky mezi sourozenci, vzdálenějšími příbuznými či dlouholetými přáteli. 

Půjčka v rodině = nejvýhodnější půjčka?

Důvody pro takovou půjčku jsou zřejmé. Rodina nepožaduje, alespoň většinou, žádný úrok, ani netrvá na podpisu písemné smlouvy. Zmínit je také třeba vysokou toleranci při splácení. Rodina navíc nepožaduje potvrzení o příjmu, ani nenahlíží do registru dlužníků. Je to také rychlá půjčka, protože rodina neřeší administrativu a peníze poskytne okamžitě.

Půjčka v rodině je většinou založená jen na vzájemné důvěře. Lidé mívají pocit, že smlouva není nutná, protože se přece znají, nebo na ní netrvají, aby se druhá strana snad neurazila. Dlužníci automaticky počítají s tím, že rodina počká, nebude na ně tlačit jako banka a hrozit jim každý měsíc soudy a exekucemi. 

To je bohužel i častý důvod, proč se peníze původnímu vlastníkovi mnohdy nevrátí. Dlužník se začne vyhýbat nejen splácení půjčky, k čemuž ho v podstatě nic nenutí, ale nakonec i jejímu poskytovateli. Nesplacená půjčka se tak může stát příčinou rozvrácení vztahů. Jak se tomu vyvarovat?

Peníze půjčujte pouze tehdy, když na to máte

I půjčování v rodině a mezi přáteli by mělo mít jasná pravidla a podmínky. Nebojte se říct ne, pokud sami nemáte dost, nebo dotyčnému nedůvěřujete na 100 %. Je hezké pomoci blízké osobě, která peníze akutně potřebuje, ale ne na úkor vašeho životního standardu. Pokud se vám peníze nevrátí, můžete na to sami zle doplatit.

Než na žádost o půjčku odpovíte ano, ujistěte se, že vám uvolněné peníze nebudou chybět i hodně dlouhou dobu. Přemýšlejte nad tím, jak se zachováte, když se dotyčný nebude mít k tomu, vám peníze vrátit vůbec. Jste ochotni se s takovou finanční ztrátou smířit?

Podobný stylem uvažujte o výši půjčky. Pokud vás člen rodiny požádá o 100 000 Kč, ale vy můžete poskytnout nejvýše polovinu, nenechte se přesvědčit k vyšší částce. 

Naše rada: V rámci rodiny se nebojte s dotyčnou osobou probrat jeho finanční situaci do větší hloubky. Ptejte se, na co půjčku potřebuje, zda je to opravdu nutné. Pokuste se najít i jiné řešení. Nejste banka a máte právo vědět, zda budou vaše peníze využity smysluplně.

Předem si ujasněte podmínky půjčky v rodině

Půjčka v rodině nebo mezi přáteli se často odehrává ve stylu „až budeš moct, tak mi peníze vrátíš“. To je sice milé, ale touto větou si štědřejší příbuzní a přátelé koledují o to, že už své peníze nikdy neuvidí. Buďte důslední. Pořádek totiž opravdu dělá přátele.

Pokud s půjčkou souhlasíte, předem si ujasněte podmínky. Nezapomeňte ani na písemnou smlouvu. Ta by měla obsahovat identifikaci obou stran, celkovou výši půjčky, výši splátek a termín splatnosti a samozřejmě podpisy. Jedná-li se o větší sumu, přípravu smlouvy raději přenechte právníkovi.

Co dělat, když vám rodina nepůjčí

Ne vždy žádost o půjčku v rodině či mezi přáteli vyjde. Řešení nabízí standardní bankovní či nebankovní půjčky, kde lze narazit i na půjčky bez doložení příjmu a půjčky bez registru. S porovnáním a výběrem správné půjčky vám pomohou úvěrové srovnávače. Půjčku důkladně zvažte a vždy dbejte na zásady bezpečného a zodpovědného půjčování.


Spolehlivá půjčka na míru ještě dnes

Jak to funguje

1

Vyplníte formulář

Vyplnění samotné žádosti nezabere více než pár minut. Potřebujeme od vás jen základní informace, abychom mohli oslovit naše dlouholeté partnery.

2

Vybereme půjčku

Finanční trh známe velmi dobře, a proto jsme schopni vám nabídnout dokonalé řešení v podobě výhodné půjčky, která bude vytvořena na míru přesně pro vás.

3

Dostanete peníze

Jakmile si vyberete z nabídky půjček ušitých vám na míru, potvrdíte si vše potřebné s poskytovatelem a peníze máte obratem na účtu.

Proč si půjčit právě od nás?

Proč si půjčit právě od nás?

Ceníme si vaší důvěry

Od roku 2007 jsme úspěšně zprostředkovali více než 100 000 půjček. Po celou dobu pozorně nasloucháme a snažíme se vyjít vstříc našim klientům. Respektujeme individuální požadavky, možnosti a potřeby každého z nich. Díky tomu nenabízíme nejlepší půjčku na trhu, ale jedinečnou půjčku přímo na míru. Bezpečnost klientů je naši nejvyšší prioritou stejně jako jejich spokojenost s našimi službami. Proto používáme špičkovou technologii SSL šifrování zaručující absolutní zabezpečení proti zneužití. Nebudete-li s dodanými službami spokojeni, zaručujeme vám zákonné právo odstoupit od smlouvy do 14 dnů.


Kvalitní výběr partnerů

Spolupracujeme s férovými partnery

Od prvních chvil zahájení naší činnosti na trhu s on-line půjčkami si své obchodní partnery opravdu pečlivě vybíráme. Klademe důraz na kvalitu a férovost jejich služeb i produktů a mnozí partneři jsou členy Asociace poskytovatelů nebankovních půjček. Nikdy jsme nespolupracovali a nebudeme spolupracovat s žádnými podvodnými společnostmi, lichváři a dalšími úvěrovými predátory. Opět zdůrazňujeme, že si ceníme důvěry a spokojenosti našich klientů, a proto jim vždy nabízíme maximálně férovou půjčku.


Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Neporovnáváme, nevybíráme, dodáváme.

Nebaví vás neustálé porovnávání a slibování zaručeně nejlevnějších a nejvýhodnějších půjček? Zapomeňte na kolotoč žádostí s nejasnými výsledky. U nás vyplníte pouze jednu jedinou žádost a půjčku ve výši od 500 do 2 500 000 Kč za vás ZDARMA zařídíme my. Na základě vašich požadavků a možností prozkoumáme trh a najdeme pro vás tu pravou půjčku přímo na míru. Férovou půjčku, která splní všechna vaše očekávání.


Spolupracujeme s kvalitními partnery, které si pečlivě vybíráme

Když půjčku, tak jedině s námi!
Porovnáme a vybereme tu nejdostupnější půjčku pro vás.

Naši spokojení zákazníci

 • Stanislav D., Dolní Dvořiště

  “Rodiče nedávno oslavili 30. výročí svatby. Se sourozenci jsme se proto rozhodli, že jim zaplatíme pěknou dovolenou. Vzali jsme si společnou půjčku, kterou jsme si uzavřeli přes Půjčka.cz. Jejich nabídka byla velmi solidní a půjčku jsme měli vyřízenou do druhého dne. Rodiče byli z dovolené opravdu nadšení.”

  Stanislav D., Dolní Dvořiště
 • Václav L., Praha

  “Půjčkám jsem se vždy vyhýbal, protože jsem se bál, že bych se dostal do finančních problémů. Mít dluhy mě jednoduše děsilo. Přišla však chvíle, kdy jsem potřeboval auto kvůli nové práci. Rozhodl jsem se proto pro půjčku. Levnou půjčku jsem našel na webu Půjčka.cz. Peníze jsem měl k dispozici hned druhý den.”

  Václav L., Praha
 • Lukáš K., Hostín

  “Přestěhoval jsem se do menší vesničky u Mělníka a rozhodl jsem se koupit auto. Neměl jsem však dost vlastních peněz, a proto jsem se začal poohlížet po nějaké levné půjčce. Tu jsem našel na stránkách Půjčka.cz, které mi vyšly vstříc a půjčku jsem vyřídil během jednoho dne.”

  Lukáš K., Hostín
 • Miroslava D., Mladá Boleslav

  “Rozbilo se mi auto. Nešlo o nic zvláštního, ale na opravu jsem neměla dost peněz. Proto jsem si na Půjčka.cz vzala menší půjčku, která opravu bez problému pokryla. Banka by mi tak malou půjčku neschválila, ale na těchto stránkách to byla hračka.”

  Miroslava D., Mladá Boleslav

Články

Krátkodobé půjčky: Pomůžou nebo je lepší se jim vyhýbat?

22.09.2022

Obecně jsou krátkodobé půjčky hodnoceny jako rizikové a nedoporučují se. Přesto v životě mohou nastat situace, kdy může menší půjčka pomoci. Jak si takovou půjčku vybrat a na co dát pozor?

×
žádost
Půjčit si do 10 000 Kč do 10 000 Kč
až 1 000 000 Kč Půjčit si až 1 000 000 Kč